Arsyeja e fshehtë pse princi Charles e mban unazën gjithmonë në gishtin e vogël

Kur bëhet fjalë për modën mbretërore, femrat priren të kenë në qendër të vëmendje mbretëreshën Elizabeth II dhe dukeshat e princeshat.

Megjithatë, duhet të shikojmë njëherë dhe nja burrat e mbretërisë. Për shembull, e keni pyetur ndonjëherë veten se pse princi Charles e mban gjithmonë unazën në gishtin e vogël.

Dritare.net jua tregon, nëse deri tani nuk e keni ditur.

Ajo unazë nuk është e martesës, edhe pse ai e mban në dorën e majtë. Unaza është përdorur gjithmonë si një vulë personale princit dhe të tilla unaza kanë qenë përdorur që në kohën e Dhiatës së Vjetër. Unazat anë të gdhendur dhe reflektojnë statusin social të poseduesit.

LEXO DHE :  Në emër të shpresës, Era Rusi dhe Ylli Baka këngë për tërmetin

Të tilla unaza për të sinjalizuar statusin e lartë shoqëror. Pra, nëse dikush kishte ndonjë dyshim se Charles nuk është vërtet mbretëror, unaza me vulën zyrtare të princit të Uellsit e vërtetonte.

Princi e ka vënë këtë unazë në vitet ’70. Edhe princeshë Diana kishte një të tillë. Por Kate dhe William jo, pasi atyre iu dha stemë para martese.

Pra, unazat me vulë në Shtëpinë e Winsdor tregojnë statusin dhe krenarinë e familjes. Nga ana tjetër, është një kod veshje që ata duhet ta respektojnë patjetër./E.B-dritare.net

image

image

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.