Arabia Saudite: Gazetari Khashoggi u vra gabimisht

Arabia Saudite thotë se vrasja e gazetarit, Jamal Khashoggi ishte thjeshtë një gabim i jashtëzakonshëm, duke fajësuar kështu  një “operacion mashtrues” për një vrasje që ka shkaktuar një protestë ndërkombëtare. Ministri i Jashtëm arab, Adel al-Jubeir  tha për ‘Fox News’ se, akti ishte një gabim dhe mohoi se princi urdhëroi vrasjen, informon dritare.net.  Ndërkohë, ministri u shpreh se, do të mbledhin të gjitha faktet dhe se janë të vendosur të gjejnë përgjegjësit e vrasjes në fjalë. Arabia Saudite ka qenë nën presion për të shpjeguar se çfarë ka ndodhur, pasi ka thënë së pari se Khashoggi ishte gjallë. Ai u pa për herë të fundit duke hyrë në konsullatën saudite, në Stamboll më 2 tetor. Zyrtarët turq besojnë se Khashoggi, një kritik i shquar i qeverisë saudite, u vra nga një ekip agjentësh sauditë brenda ndërtesës. Arabia Saudite fillimisht tha se, ai ishte larguar i padëmtuar nga ndërtesa, por të premten pranoi për herë të parë që kishte vdekur, duke thënë se u vra në luftë./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Video/ Rama merr filxhanin me vete dhe e lexon atë në Pogradec

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.