Akulli, magjia e një lëkure të pastër

Lëkura është një nga pjesët e trupit që në gjithmonë duam t’i kushtojmë vëmendje dhe rëndësi, duke e mbajtur shëndetshëm. Kishit dëgjuar ndonjëherë për terapinë me akull? Nëse jo dritare.net ju tregon se është shumë qetësues dhe zbutës për lëkurën.

Ja për çfarë ta përdorni akullin në fytyrë!

1. Çfarë duhet të dini për terapinë e akullit?

  • Provojeni vetëm kur keni fytyrën e pastruar.
  • Përdorni doreza për të mbajtur kubat e akullit.
  • Mos e përdorni akullin direkt, por mbulojeni me një leckë dhe masazhoni lëkurën tuaj
  • Akullin redukton aknet dhe sytë e fryrë.
  • Aplikojeni për një orë, nëse doni të hiqni lëkurën e dëmtuar.
  • Në akull mund të fusni edhe kastravec, për të rritur efektivitetin.

2. Lëkurë e butë

LEXO DHE :  Rama publikon pamjet nga liqeni i Pukës: Nuk janë 3d, por reale

Në mëngjes, apo darkë pastrojeni fytyrën dhe masazhojeni me akull për rreth 3 minuta. Lëkura juaj do bëhet më e butë.

3. Redukton aknet

Për të kuruar aknet, akulli është shumë i mirë. Përdoreni një kub, derisa të mbarojë. Do habiteni nga rezultati.

4. Largon rrudhat

Akulli ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe gjithashtu lufton plakjen e lëkurës. Përpara se të vendosni make up, masazhoni fytyrën me akull.

5. Lufton poret e hapura

Ju duhen vetëm 3 minuta masazhin lëkure me akull,dhe poret e hapura të lëkurës do të mbyllen.

6. Largon fryrjen e syve

Jeni zgjuar me sy të fryrë? Provoni akullin që ju këshillon dritare.net dhe sytë  menjëherë do të bëhen normal./E.B-dritare.net

 

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.