Ajri i ndotur vret më shumë se duhani

9 milionë njerëz vdesin çdo vit, vetëm nga ndotja e ajrit.

Shkëncëtarët kanë deklaruar se thithja e ajrit toksik, që shkaktohet nga tymi i makinave e fabrikave është përgjegjës për më shumë vdekje se duhani.

Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka deklaruar se ndotja e ajrit është shkak për 4.5 milionë vdekje në gjithë botën, studiuesit gjermanë rillogaritën të dhënat dhe treguan se numri i vërtetë shkon në 8.8 milionë, ku pjesa më e madhe e njerëzve ka ndërruar jetë për shkak të sëmundjeve të zemrës./ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  E pyesin nëse ka menduar të lërë muzikën, habit me përgjigjen Capital T

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.