Air Canada heq termat zonja dhe zotërinj, do të përdorë terma neutralë gjinorë

Air Canada nuk do t’u drejtohet më pasagjerëve “zonja dhe zotërinj” gjatë thirrjeve në fluturim.

Punonjësit e linjës ajrore kanadeze u udhëzuan të heqin termat ‘zonja dhe zotërinj”, në vend të kësaj udhëtarët do të adresohen thjesht si “të gjithë” (ose “tout le monde” kur flasin frëngjisht). Masa pason një vendim të mëparshëm për të lejuar pasagjerin të vendosë një “X” në vend të “M” ose “F” kur rezervon biletat, shkruan dritare.net

LEXO DHE :  Për t'u dobësuar ju duhet vetëm një qese kuzhine dhe xhinxher

Arsyea qëndron pikërisht tek identiteti gjinor, dhe ndjesia e njerëzve brenda tyre.

“Ne punojmë shumë për t’u siguruar që të gjithë punonjësit të ndjehen si anëtarë të vlerësuar të familjes Air Canada, duke siguruar që klientët tanë të ndihen rehat dhe të respektuar kur vendosin të udhëtojnë me ne”- tha kompania në një deklaratë për media./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.