Ahmetaj: Eurobondi, test i ekonomisë shqiptare

Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj, gjatë fjalës së tij në Kuvend tha se , blerja e eurobondit shqiptar pak ditë më parë në tregjet ndërkombëtare, tregon se investitorët e huaj kanë tashmë besim në ekonominë shqiptare.

 

 

“Eurobondi ishte test i ekonomisë shqiptare. Tregjet ndërkombëtare pranuan të investojnë. Financuan me 3.5% kuponin tonë. E bënë për 7 vite, që do të thotë se investitorët ulen në tavolinë me qetësi duke ditur që kjo ekonomi i ka të qarta reformat. 120 investitorë ishin ata që donin të merrnin eurobondin shqiptar. Investitorë nga emrat më të mëdhenj. Nuk është puna kush e bleu bonon tonë, puna është sa besim kanë. Ekonomia e Shqipërisë ka për të kaluar akoma teste.” tha ministri.V.D/dritare.net

LEXO DHE :  Fillon gara për kryeministrin e ri britanik, ja katër kandidatët e parë!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.