A janë vezët e sigurta në kutinë e tyre të paketimit, jashtë frigoriferit?

Të gjithëve na ka ndodhur që pasi kemi blerë vezët, ose kemi harrur t’i fusim në frigorifer, ose i kemi lënë në kutinë e paketimit të tyre. Por a është ky një vend i sigurt për të mbajtur vezët.  Për fat të keq jo.

Nëse ju keni blerë vezë nga frigoriferi i marketit, dhe i keni lënë dy orë jashtë frigoriferit tuaj, bëni mirë t’i hidhni.

Vezët mund kontaminohen me salomonelë përpara se të dalin nga ambientet e pularive. Për shkak të këtij procesi kërkohet nga kontrolli ushqimor që të lahen, pastrohen para se të dalin për shitje. Por pasi ata janë pastruar, hiqet dhe mbrojtja natyrore që ata kanë.

LEXO DHE :  Veshjet më të bukura të javës, nga zonjat mbretërore!

Kjo bën që veza më vonë të marrë më shpejt baktere, ndaj duhen futur menjëherë në frigorifer.

Ju këshillojmë që një vezë nuk duhet të mbahet më shumë sesa 5 javë, në frigorifer. Pas pesë javësh ju duhet ta hidhni sepse mund të helmoheni./E.B-dritare.net

 

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.