8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të nxehtit veror

Në këto ditë të nxehta vere, ju duhet të qëndroni të hidratuar. Por nuk është vetëm uji ai që të mban të hidratuar, janë edhe disa ushqime shumë të mira.

Dritare.net ju sjell 8 ushqimet që duhet të hani kur është vapë, dhe kështu freskoheni dhe qëndroni të hidratuar. Hidhni një sy!

1. Pjepri

I përbërë nga 90% ujë, pjepri është ushqim ideal fuqizimit me energji të trupit pas një vape të madhe.  Është gjëja më e mirë që mund të hash.

2. Boronica

I përbërë nga 92% ujë, boronicat janë ta pasura me një pigment që do shmangin inflamacionet e lëkurës.

3. Supa

LEXO DHE :  Hani këto ushqime dhe luftoni gripin!

Supa është një ushqim shumë i shëndetshëm, sepse përmban natrium dhe lëndë ushqyese.

4. Fara gruri dhe tërshërë.

Janë dy ushqime të pasura në fibra, të cilat do të thithin karbohidratet në trupin tuaj.

5. Speci

Speci është një nga perimet më hidratuese, dhe gjithat është e mbushur me vitamina C

6. Gjethe marule

Është një ushqim i pasur me ujë, veç kësaj ka dhe vlera ushqyese.

7. Trangulli

Trangulli ka ujë aq sa marulja, por lëvozhga e trangullit përmban silic, që ndikon pozitivisht në elasticitetin e nyejve, lëkurës dhe thonjve.

8. Selino

Selinoja është 95% ujë, e ulët në kalori dhe e lartë në fibra./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.