7 mënyra si të kontrolloni cilësinë e ushqimeve tuaja

Prodhimet ushqimore me cilësi të dobët, por që reklamohen si cilësore, janë të shumta në treg. Mbase ju jeni dëshpëruar me mijëra herë për produktet që keni blerë, por me truket që do ju tregojë dritare.net, do mbeteni vërtet të kënaqur. Ju do kuptoni se çfarë realisht po hani, prandaj hidhni një sy këshillave tona, si të kontrolloni ushqimet.

1. Vezët

Për të parë nëse vezët janë të freskëta, apo të vjetra, futini në një gotë me ujë. Nëse veza bie poshtë drejt është e freskët, nëse bie poshtë në njërën anë, është e vjetër.

2. Çokollata

Për të parë nëse çokollata ka kakao  cilësore, dëgjoni zhurmën e saj. Nëse çokollata kërcet në gojë është cilësore, nëse jo, nuk ka kakao sa duhet dhe është e cilësisë së ulët.

3. Avokado

Për të parë sesa e mirë është avokadoja, gjendet kur e qëron. Nëse ajo qërohet shpejt, është e mirë. Nëse jo, hidheni sepse është e prishur,  papjekur ose e mbipjekur.

LEXO DHE :  Fevziu e thotë copë te Luana: Rama të ikë!

4. Shalqiri

Nëse kur prisni me thikë një shalqi, ajo çahet vetë, hidheni. Çarja ndodh sepse fermerët e kanë rritur me kimikate.

5. Bananet

Është shumë e lehtë për të dalluar një banane organike nga një banane jo organike. Bananet e rritura me kimikate janë të forta dhe nuk krijojnë pika të zeza në lëkurë, ndërsa ata organiket kanë lëkurë të hollë dhe janë të buta.

6. Luleshtrydhet

Luleshtrydhet blini gjithmonë kur kanë sezonin. Luleshtrydhet e rritura në mënyrë organike janë të kuqe, ndërsa ata jo organiket kanë pjesë të papjekura. Dhe mos harroni, forma e tyre nuk është gjithmonë e përsosur. Jo organiket janë të përsosura dhe të mëdha.

7. Gjalpi

Gjalpi natyral bëhet nga qumështi i lopës. Për të zbuluar nëse është apo jo natyral, mjafton t’i hidhni një shikim. Nëse në të janë formuar pika uji, është jo natyral./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.