6 ushqime të pasura me kalori, që janë shumë të shëndetshme

Ushqimet me kalori zakonisht nuk janë të shëndetshme, por dritare. net ju sjell më poshtë 6 ushqime që mund t’i hani pa problem. Kaloritë e tyre nuk janë të dëmshme, por fitimprurëse për trupin.

1. Arrat dhe gjalpi i arrës

smooth peanut butter in dish

Arrat janë të pasura me yndyrë dhe kanë tendencë të jenë të larta në kalori. Por ju nuk dihet të shqetësoheni pasi janë të shëndetshme. Arrat dhe gjalpi i tyre janë të pasura me  proteina, fibra dhe yndyra të shëndetshme. Ata ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë.

2. Avokadot

A ripe avocado fruit on a rustic table, closeup, top view

Avokado është i lartë në kalori. Yndyrat e tij janë të shëndetshme për zemrën dhe më efektiv sesa shumica e frutave. Yndyra në avokados shërben si një “ushqyes përforcues” që ndihmon trupin të absorbojë lëndë ushqyese të tretshme.

3. Farat Chia

Chia seeds in wooden spoon over bowl, closeup

Farat Chia janë të larta në kalori dhe lëndë ushqyese. Ata janë të larta në fibra, kalcium, proteina, acide yndyrore omega-3 dhe zink. Fara Chia ul presionin e gjakut dhe ka efekte anti-inflamatore.

LEXO DHE :  E padëgjuar më parë: E gjithë familja mbyll gojën me ngjitës para gjumit

4. Vaji i ullirit

Olives and Olive oil

Vaj ulliri është një burim i shkëlqyer i yndyrave të shëndetshme dhe ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Përfitimet shëndetësore të vajit të ullirit duken të pafundme për shkak të përmbajtjes së lartë të omega-6, omega-3, vitaminës E dhe vitaminës K. Përmirëson funksionin e trurit dhe menaxhon peshën trupore.

5. Bulmeti

Homemade yogurt or sour cream in a wooden bowl on rustic wooden table top view.

Bulmeti është i pasur me  proteina, kalcium, vitaminë D, kalium dhe “bakteret e mira” që përmirësojnë shëndetin e tretjes. Yndyra e produkteve të bulmetit ndihmon në humbjen e peshës.

6. Çokollata e zezë

pieces of dark chocolate stacked on grunge background

Çokollata e zezë është e mbushur me antioksidantë dhe ushqyes të shëndetshëm. Ajo është e pasur me fibra, hekur, magnez, bakër, dhe disa minerale të tjera. Pra, çokollata e zezë përmirëson trurin, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe përmirëson presionin e gjakut./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.