6 simptoma në flokë që tregojnë problemet me shëndetin

 

Ne mendojmë shpesh se flokët nuk kanë të bëjnë me organizmin, por kemi besuar  se flokët kanë probleme vetëm nga faktorë të jashtëm.

Por në fakt e keni keqkuptuar sepse çdo problem që flokët kanë, janë simptoma që tregojnë se diçka nuk po shkon me shëndetin tonë.

Dritare.net  sot në këtë artikull ju sjell disa nga problemet më të zakonshme të flokëve dhe sëmundjen që ato tregojnë

Flokë të dobët

Arsyet e para shkaktojnë këtë gjendje të flokëve është  pjasteri apo çdo pajisje tjetër me të cilat rregulloni flokët. Por raste të tjera kur shkaku nuk është pjasteri, ndikon mungesa e vitaminave  në trup. Pra trupi juaj ka nevojë për squfur dhe fosfor.
Zbokth

Të gjitha femrat përdorin me dhjetëra ilaçe apo shampo të veçanta për trajtimin e flokëve. Por zbokthi shkaktohet si rezultat i dietave të shpeshta që ju mund të mbani. Por për zbokthin ndikon shumë edhe stresi dhe mungesa e imunitetit. Në qoftë nuk bëni përmirësime me këto probleme të shëndetit që treguam më sipër, shampot  kundra zbokthit janë të kota.


Flokë të hollë

 

Flokët e hollë vijnë si rezultat i mungesës së proteinave. Kur trupi vuan nga mungesa e proteinave, gjendja e lëkurës, e thonjve dhe e flokëve përkeqësohet. Rekomandohet të hani më shumë fruta dhe të merrni omega-3 acide yndyrore.

Por  flokët e hollë janë një nga simptomat e sëmundjeve si pagjumësia kronike, presioni i lartë i gjakut dhe dhimbja e shpinës.

LEXO DHE :  Pse Perëndimi filloi të flasë sot, pro 30 Qershorit

 

Rënja e flokëve

Të gjitha vajzave në ditë normale mund t’ju këputen apo bien rreth 100 fije floku kur i krehin. Por në rastet e shtatëzanisë, ndryshimit të moshës apo shkaqeve të tjera, ndodh që të humbësh më shumë flokë sesa rastet normale.

Mënyra më e lehtë për të kontrolluar nëse gjithçka është në rregull është të vësh gishtat përmes flokëve dhe t’i tërheqësh nga rrënjët në fund.  Nëse shikoni që duart ju mbushen tej mase me flokë ët këputur duhet  të  shikoni çfarë nuk shkon me shëndetin tuaj. Mund të jenë shenja të diabetit, prandaj patjetër duhet ët bëni një vizitë te mjeku sa më shpejt të jetë e mundur

Flokë të yndyrshëm

Flokët me yndyrë zakonisht tregojnë se ushqimet që ju konsumoni nuk janë të shëndetshme, dhe e keni tepruar me ushqimet që kanë nivel të kartë të yndyrës. Reduktoni ushqimet e skuqura, mishin me shumë yndyrë, ëmbëlsirat, alkoolin dhe kafenë. Provoni të mos konsumoni  këta lloj ushqimesh dhe nëse yndyra në flokët tuaj nuk zhduket atëherë duhet të konsultoheni edhe me mjekun.

 Flokë të thatë dhe të maja të djegura

Flokët thahen dhe digjen nga mungesa e proteinave. Duhet të siguroheni që po hani ushqime të shëndetshme,dhe nëse nuk keni konsumuar deri tani peshq dhe karota, dritare.net ju sugjeron ti konsumoni sepse pasurojnë trupin tuaj me vitamina. Gjithashtu pini sa më shumë ujë dhe lëng portokalli./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.