6 rregulla që ndjekin njerëzit e pasur për të ruajtur paratë!

Askush nuk mund të jetojë pa para, nevojën bazike për të cilën nuk mundet askush. Ne shpesh herë mundohemi të kursejmë për një udhëtim, investim në shtëpi apo për veshje. Por sado të mundohemi asnjëherë nuk arrijmë të mbushim kutinë e kursimit.

Por nëse ju ka ndodhur edhe juve diçka e tillë dritare.net sot në këtë artikull do ju tregojë 6 rregulla që mund t’ju bëjnë të pasur.

Rregulli 24-orësh

Milionerët betohet me rregullin 24-orësh. Ata mund të mos e mendojnë dy herë para se të bëjnë një blerje të shtrenjtë, por ata e dinë situatën e tyre financiare para se të marrin këtë vendimi. Blerjet impulsive ndodhin nga një goditje emocionale dhe shpesh janë të panevojshme. Pyesni vetën pyetjen “doni apo keni nevojë” për një gjë që doni të blini. Sepse nëse e blini vetëm për ta pasur situata e parave do të përkeqësohet dhe s’do mundeni të kurseni.

 Një dietë e gjitha në kesh

Nëse nuk i mbani të gjitha paratë në kartën tuaj të kreditit, është një mendim i zgjuar, por nuk janë dhe shumë miqësore edhe faturat e kartës së kreditit. Njerëzit që shpenzojnë strategjikisht preferojnë të holla për kartë, veçanërisht për blerjet më të vogla.

Vendosni një buxhet të njëjtë gjithmonë

LEXO DHE :  Rama-kuksianëve: A ia vlen ta humbisni Anglinë për Lulin, Saliun dhe Mulin?

Është një klishe por vendosjen e një buxheti të qartë në mënyrë që të kurseni më shumë para.

Disa gjëra ju ndihmojnë të fitoni sa më shumë para

Ju nuk duhet të jeni të frikësuar gjatë kursimit të parave. Ndryshe nga të pasurit që mburren me paratë e tyre, ju qëndroni me këmbë në tokë dhe mundohuni të kurseni pa dëmtuar veten, apo duke lënë pa plotësuar nevojat tuaja bazike.

Investoni në shërbime që ju kursejnë kohë

Të pasurit nuk janë të trembur nga shpërngulja në shërbime që mund të kursejnë kohën dhe agoninë mendore. Ata përqendrohen më shumë në investime sesa në shpenzime. Marrja e produkteve ushqimore në shtëpi, përdorimi i shërbimeve të lavanderisë ose dhënia me qira e një hapësire relativisht të shtrenjtë për të qëndruar më pranë punës, do krijojë në jetën tuaj shumë hapësira produktive.

Faturat fillimisht

Kuptimi i shpenzimeve tuaja fikse është ajo që njerëzit e mirë në menaxhimin e parave bëjnë më mirë se ne. Ata betohet nga rregullat e pagimit të shpenzimeve të tyre fikse në ditën e parë përmes sistemeve të automatizuara, në mënyrë që ata të kenë një ide të qartë se si të shpenzojnë pjesën tjetër të parave të tyre.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.