5 mënyra efektive për parandalimin e dhimbjeve të kokës

Zakonisht njerëzit janë gjithmonë të lodhur, të stresuar, me dhimbje koke të vazhdueshme ose depresion.

Dritare.net në këtë  artikull ju sjell sot një listë të metodave më efektive që do përmirësojnë  qarkullimin e gjakut në tru, mund ti bëni edhe në shtëpi ushtrime këto ushtrime.

Duhet të jeni aktivë


Kur bëni ushtrime me intensitet të lartë, trupi ju kërkon më shumë ushqim për të konsumuar, kështu keni imunitet  më të lartë të trupit. Në përgjithësi, të gjitha aktivitetet aerobike kanë efekte pozitive në qarkullimin e gjakut në tru, kështu që ju mund të zgjidhni të bëni diçka, si noti, biçikleta, valle ose të bëni yoga në ajër të pastër. Të gjitha këto do të jenë të dobishme për shëndetin tuaj.

 Meditoni më shpesh

 

Sipas disa studimeve, meditimi në të vërtetë mund të ofrojë shumë përfitime të trurit që përfshijnë qarkullimin në rritje të këtij organi.

Si ta realizoni, uluni në një pozicion të thjeshtë ku qafa dhe këmbët  të jenë në të njëjtin drejtim, duart i vendosni sipër gjunjëve.

Mos kini frikë nga uji i ftohtë

Ekspozimi ndaj të ftohtit mund të ndihmojë gjithashtu që të keni më shumë gjak në trupin tuaj.  Në fakt, disa studime tregojnë se zhytja e këmbës ose dorës në ujë të ftohtë, edhe për disa minuta, mund të rrisë presionin e gjakut, të zvogëlojë ritmin e zemrës dhe të bëjë që enët e gjakut në zemrën tuaj të punojnë më shpejtë. Çdo ditë mund të filloni të bëni dush të ftohtë. Pa dyshim, në fillim mund të jetë e çuditshme për ju, por efektet e vazhdueshme që do shikoni  me siguri  do ia vlejnë.

LEXO DHE :  Disa herë blof me parashikimet, ja kush është sizmologu grek që tmerroi qytetarët!

Bëni  banja dielli

Ekspozimi ndaj dritës dhe diellit të fortë përmirëson funksionimin e trurit duke rritur prodhimin natyral të oksidit nitrik, një substancë që zgjeron enët e gjakut dhe ul presionin e gjakut. Ekspozimi në diell e ndihmon lëkurën tuaj të prodhojë më shumë vitaminë D që është esenciale për shëndetin tuaj të trurit, kujtesën e mirë dhe qarkullimin e duhur të gjakut.

 Përmirëso dietën tuaj


Përdorni çamçakëz

Ka rezultuar se çamçakëzi rrit qarkullimin e gjakut ne trurin tuaj  me 25% – 45 % dhe përmirëson memorien tuaj. Lëvizja nga përtypja  stimulon nervat dhe zonat në tru të shoqëruara me zgjimin, kështu që mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të zgjuar gjatë ditës.

Një avantazh tjetër është se ngrënia  e çamçakëzit  ju bën të ndiheni më të fokusuar dhe të relaksuar./A.C-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.