20 arsye pse duhet të vizitoni Siberinë

Ka shumë kuriozitete rreth Siberisë, dhe shumica prej tyre janë të vërteta. Siberia është një vend i ftohtë, ku temperatura më e ulët është rregjistruar në-68 °. Është vend shumë i veçantë dhe ka bukuri të rralla natyrore. Shumë turistë e vizitojnë Siberinë për të parë nga afër magjinë e maleve Altay.

 

Dritare.net ju sugjeron që nëse keni plane për ndonjë udhëtim, Siberia do ishte vendi perfekt.

Njihuni me vendasit

 

 

View this post on Instagram

 

#Repost @zavod_ny with @repostapp ・・・ ??? @_lil_di_zvd ? ?????

A post shared by Диана Егорова (@_lil_di_zvd) on

Ne themi gjithmonë se gjermanët janë njerëz te zymtë të bardhë në lëkurë, për faktin se ka gjithmonë temperatura shumë të ulëta. Kështu janë edhe njerëzit në Siberi të ftohtë njerëz shumë të moshuar. Por atje turizmi sjell pjesën më të madhe të të ardhurave, prandaj një disa ditë pushime në Siberi do ju bëjnë të ndiheni si mbret, duke ju plotësuar të gjitha kushtet.

 

Bëhu shokë me artistët

 

Përveç festivaleve të shumta vjetore të dedikuara kulturës dhe muzikës. Ndodhet dhe një fshat artizanësh dhe artistësh që quhet Askat, është një shoqëri e madhe njerëzish  që e duan jetën harmonike dhe natyrën.

Zbuloni  Shambhala  mitike

 

 

View this post on Instagram

 

?Мультинские озера — одно из самых живописных мест Алтая. Наши друзья, которые были и в Швейцарии, и в Норвегии, приехав сюда, не могли поверить, что в России есть такие красивые виды. ⠀ К слову, это путешествие одно из самых доступных в нашей коллекции — всего 22 200 руб. за 12 дней. Из-за расположения высоко в горах добраться сюда на автомобиле не получится. Но в формате треккинга запросто: вещи повезут лошади, а вам останется наслаждаться природой. Присоединяйтесь, мы организуем заезды до конца сентября. Если интересно, напишите в комментариях, отправим вам ссылку на подробное описание программы. ⠀ #russiadiscovery #путешествие #путешествиепороссии #алтай #мультинскиеозера #треккинг

A post shared by RussiaDiscovery (@russiadiscovery) on

Sipërfaqja e përgjithshme e Siberisë krahasohet me territorin e Kanadasë, që është vendi i dytë më i madh në botë. Natyra dhe klima e Siberisë janë fantastike. Shambhala është një vend mitik i harmonisë dhe njohurisë universale, ku thuhet se të gjitha ëndrrat bëhen të vërteta.

 

Pusho në zonat e tejmbushura me turistë

 

Turizmi është shumë i zhvilluar dhe pushimet bëhen më të bukura kur je në mes të turmës së turistëve, sesa të rrish i vetmuar me një cep. Gjithashtu turizmi civil është shumë i zhvilluar dhe kështu nëse je vërtet aventurier provo të eksplorosh.

Merr ajër të pastër

Kombinimi i bimëve të rralla me lulëzim, lagështia optimale dhe lartësia e bën ajrin aq të pasuruar sa që ju s’do ngopeni së ndenjuri aty.

Vendndodhja e ngushtë e burimeve të radonit termik e bën ajrin këtu shumë shërues dhe për këtë arsye malet Altay shpesh krahasohen me pushimet në Zvicër.

Shihni kafshët e Listës së Kuqe me sytë tuaj

Siberia ka shumë kafshë të egra. Marali , është dreri i kuq i cili është me të vërtet madhështor. Nëse do e vizitoni keni shumë për të parë në këtë vend.

Vizito Ukock Platon lashtë

Bukuria simpatike e këtij vendi flet vetë.

Shikoni  bukurinë e lumenjve siberianë

 

 

View this post on Instagram

 

Алтайская “подкова” – место слияния двух главных рек Алтая – Чуя и Катунь, с древних времен является святым и почитаемым местом в Горном Алтае. Место получило название “Чуй-Оозы”, что в переводе с алтайского ​означает – “устье реки Чуя”. #russia #siberia #altai #altay #katunriver #katun #chuyariver #chuya #horseshoe #mountains #nature #landscape #landscapephotography #natgeoru #altaybestphoto #altay_russia #instaaltay #instaaltai #kostrygin #kostryginphoto #россия #сибирь #алтай #горныйалтай #катунь #чуя #подкова #горы #природа #пейзаж

A post shared by Roman Kostrygin (@kostrygin.photo) on

Lumenjtë në Siberi janë më të gjatë se ato në Rusi, një nga lumenjtë kryesor në rajonin Altay është lumi Katun, me një gjatësi prej 700km dhe rrjedha e tij është vërtet shumë piktoreske.

Kaloni urën e varur

Lumi është kaq i zhurmshëm këtu dhe duhet të bërtisni nëse doni t’i thoni diçka dikujt. Edhe pse ura është e sigurt, sigurohuni që të jeni të kujdeshëm kur bëni foto.

LEXO DHE :  21 janari/ Prokuroria kërkonte burg, qeveria Berisha shpërbleu me 197 milionë lekë gardën

Provoni rafting ekstreme

 

Konkurset ndërkombëtare të kanioneve dhe raftingut mbahen rregullisht në lumin Altay. Është mrekulli të shohësh nga afër konkurse të tilla.

 

Kënaquni kur bëni ngjitje

 

View this post on Instagram

 

? его и горы

A post shared by Zlobina_Olya (@o_olya_lya) on


Ngjitjet janë sa të lodhshme por edhe unike për ato që e duan alpinizmin.
Mali më i lartë i rajonit është Belukha (4509 m.) Është shumë e lehtë të gjesh një udhëzues për të udhëhequr në këmbë  drejt malit.

Bëhuni një kalorës me përvojë

 

Jo vetëm në këmbë ju mund të ngjisni malet  e Siberisë, por edhe me kuaj. Sepse është edhe më e sigurt për të shkuar më larg, do të jetë një eksperiencë e paharrueshme.

Admironi natyrën

Rrugët gjarpëruese përgjatë maleve do t’ju lënë pa fjalë.

Ndiq lojën tënde

Nëse ju pëlqen gjuetia, këtu ju do të keni mundësinë të merrni pjesë në gjuetinë e gjahtarëve.

Mund ta shikoni Siberinë nga lart

 


Nëse doni të dini cila është pamja e Siberisë nga ajri, ju mund të shkoni për një udhëtim me helikopter dhe të vëzhgoni peizazhet e shkëlqyera nga lart.

 

Merr pjesë  festat etnike

 

Ju  mund të merrni pjesë në gjithë këto argëtime dhe të provoni aktivitete të reja pa asnjë kosto.

 

 Mësoni zanatet

 

 

View this post on Instagram

 

?Вашему Вниманию ВОТЭТНО! Ковчег. ?? В течении дней фестиваля мы будем создавать «корабль» грядущего из того самого наилучшего, что достойно остаться в любые времена – любовь, верность, благородство, дружба и другие светлые качества человеческого духа.?? ?Каждый сможет внести свой вклад. Итогом станет незабываемая атмосфера и ее символическое проявление – инсталляция, коллективный арт объект. ? #вотэтнолето#ковчег#любовь#атмосфератворчества #на Алтае с 19-22 июля 2018

A post shared by Международный Проект ВОТЭТНО! (@whatetno) on

Ju mund të bashkoheni me fshatarët dhe të kaloni ca kohë në mesin e komunitetit. Vetëm imagjinoni se sa e ftohtë është të jetosh midis shamanëve dhe artistëve! Ju do të jeni i sigurt për të mësuar disa sekrete të bimëve magjike  në Altay , gjithashtu mund të mësoni si mund të bëni rripa lëkure.

 

Merr dhurata të veçanta nga Siberia

 

 

View this post on Instagram

 

Я уже рассказывала вам о Вольге, а кто не знает тыкайте #вперунауверовавшие ?? И вы сразу узнаете старовера. Сегодня хочу познакомить с его творчеством. Гребни, обережные лики, резные зеркала, ложки для мёда, посуда под блины и многое другое в арсенале этого человека. Сейчас они с женой трудятся в Аскате на поляне. Деревня в километре от посёлка Катунь, и в 19 км от Чемала (ехать в обратную сторону к Горно-Алтайску). Там сможете воочию увидать мастера и приобрести волшебные штуковины. Как-то он дарил мне гребень. Волосы отрасли со скоростью света! Была заколка из дерева груши. Я ее в Катунь уронила, а она приплыла к берегу в руку. А ещё мы до последнего скрывали пол нашего ребёнка но Вольга считал, что это естественно богатырь. И вырезал нам в подарок люльку в виде жёлудя. ⠀ Заезжайте в Аскат, возьмите на память штучку ручной работы. Она заряжена теплом и трудом мастера, будет напоминать вам о волшебном месте – Алтай! #алтайскийblogger

A post shared by АЛТАЙ ? Марьяна Кайданович ? (@kaidanovich_) on

Suvenire janë të mrekullueshme këtu. Në vend të kartolinave, magneteve dhe pllakave, ju mund të gjeni bimë shëruese, amulets guri shpirtëror, mjaltë, arra pishe, foto kashte dhe takëm tradicionale të bëra nga lëvorja e thuprave.

 

 Provoni në “pimy”

Jo vetëm dhurata por mund të blesh sende unike të punuar me dorë, të tilla si çizmet e bëra vetë, të quajtura “pimirë”.

 

Vizitoni e fshehura të botës,janë unike

Ka shumë për të parë në Altay, sepse nuk ka dyshim që ju do të ktheheni me tregime të pabesueshme!/A.C/dritare.net

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.