14 truke që do t’ju ndihmojnë të gatuani ushqime të shijshme!

Të gjithëve na ndodh të gatuajmë kek, ose patate dhe ato të mos piqen apo skuqen mirë.

Mos u shqetësoni sepse me atë të disa trukeve dritare.net do t’ju ndihmojë ta keni më të lehtë. Disa këshilla që përdorin edhe shefat më me përvojë, dhe do të shikoni se gatimet tuaja do të përmirësohen shumë.

Bëni pica më shpejt

Në mënyrë që të gatuani pica më shpejt dhe të shijshme ndiqni vetëm këtë rregull të thjeshtë: temperatura duhet të jetë aq e lartë sa mund të mbajë furra tuaj. Ngrohni furrën për rreth 30 minuta dhe piqeni picën tuaj për 5-10 minuta në varësi të temperaturës.

Orizi

Të gjithë e kanë të vështirë ta gatuajnë orizin, sepse ose do t’ju digjet, ngjitet ose do t’iu bëhet qull. I gjithë sekreti është ta skuqni me pak vaj dhe me pak gjalp. gjatë kohës që orizi merr një ngjyrë në të kaftë, shtoni ujin derisa ta mbulojë gjithë orizin dhe  lëreni të ziejë për 15-20minuta.

Pula e pjekur në mënyrë korrekte

E shijshme dhe gjithmonë e preferuar për njerëzit, pula e pjekur kërkon një mënyrë perfekte gatimi, për të marrë shijen e vërtetë.dritare.net ju këshillon të vendosni pak akull në gjoksi i pulës për30 minuta para gatimit ose vendoseni pulën në furrë dhe merreni 50 minuta më vonë dhe vazhdoni ta gatuani. Gjithashtu, mos harroni të thithni lëkurën paraprakisht me një peshqir të lagur sepse kjo do ta bëjë atë mënyrë më të shijshme.

Gatuani mirë mishin e kuq

Pajisjet e shtrenjta për përgatitjen ose marinizmin e mishit para se të gatuhet, ju mund ta zëvendësoni me një enë me ujë të nxehtë e lini aty derisa të shkrijë dhe më pas sekreti tjetër është ky: Duhet të siguroheni që temperatura për gatimin e mishit të mos marrë më shumë se 160 ° celcius. pasi të jetë pjekur lëreni mishin për rreth 15-20 minuta dhe pas është gati për tu ngrënë.

Karrotat

Nëse doni që karrota të ruajë ngjyrën e tyre gjatë zierjes, duhet t’i qëroni ato para se t’i gatuani. E keni menduar se duhet të bëni të kundërtën por në këtë mënyrë, por kjo është mënyra më e mirë që ngjyra të qëndrojë e njëjtë. 

LEXO DHE :  Turizmi/ Isa Sakja: Të hapët një rrethrrotullim në Golem! Klosi: Problem me inertet

Mos ndaloni së ngrëni vezë dhe qumësht

Të gjithë e dinë se vezët nuk është zgjidhja më e mirë për njerëzit që duan të qëndrojnë në gjendje të mirë. Megjithatë, ekziston një mënyrë për ta bërë atë më të lehtë. e gjithë ajo se çfarë duhet ët bëni është të zëvendësoni vezxët me qumështin.

Përdorni gjalpë të ftohtë për biskota me forma dhe gjalpë të ngrohtë për ushqimet e pjekura

Rregullat e një supë të shijshme, provoni dhe gatuani supën me këtë lloj luge

Me patatet e kuqe, pureja bëhet më e mirë

Kontrollojeni mirë mishin para se ta gatuani

Shtojeni thërrimet e bukës kur gatuani qofte

Thërrimet e bukës janë ndër elementët më të mirë gjatë gatimit të qofteve. pran ju me mish erëza dhe thërrime buke, mund t’i gatuani edhe në kushte shtëpie qoftet. Për të marrë një shije edhe më të mirë skuqni thërrimet me qepë me pak vaj dhe gjalpë.

Shto akull në qofte

Merrni 8-10 kube akulli nga një enë, i vendosni në një qese plastike, përdorni një çekiç për t’i shtypur ato dhe shtoni ato në mishin për e grirë për qoftet apo edhe për gatime të tjera.

Përdorni një shishe të vjetër ketchup-i  për të bërë dizajne tek pjatat

Gatuaj oriz të përsosur

Ekziston një armë e fshehtë që ndihmon gatimin e orizit në mënyrë të përkryer. Ky është lloji i orizit që shërbejnë në restorante. Ajo çfarë duhet të bëni është të kapni momentin kur uji të ulet nën sipërfaqen e orizit dhe në këtë kohë vendosni një peshqir kuzhine mbi tenxhere , dhe vendoseni kapakun mbi peshqir. Pastaj për pak minuta orizi do të ketë thithur të gjithë ujin dhe është gati për t’u konsumuar./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.