130 vjetori i Kullës Eiffel, mos i humbisni këto pamje nga ndërtimi i saj!

Gëzuar përvjetorin, Kulla Eiffel!

Objekti më i famshëm i Parisit është padyshim, Kulla Eiffel. Mbrëmë mes një performance me drita, u festua 130 vjetori i nderimit të saj.

Në mbrëmje, sapo u errësua, u realizua një shfaqje fantastike rreth 12 minuta, e cila do vazhdojë edhe të premten.

 

Kulla Eiffel është ndërtuar nga inxhinieri Gustav Eiffel  në vitin  1889, dhe është e punuar me hekur. Çdo vit, rreth 6 milionë vizitores ngjiten në kullën e famshme.

LEXO DHE :  Ja urimi i Blendi Klosit, për ditëlindjen e djalit të tij!

Dritare.net ju ka sjellë më poshtë disa foto të vjetra nga ndërtimi i saj, para qindra vitesh. Mos i humbisni./E.B-dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUPPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.