10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të sheshtë

Nëse gjithmonë keni dashur në bark të sheshtë, lexoni artikullin e përgatitur nga dritare.net dhe shumë shpejt ëndrra juaj do bëhet realitet. Ne ju sjellim ushqimet që ju nuk duhet të hani, nëse doni që   shtresa dhjamore në bark të zhduket.

1. Ushqimet pa sheqer

Ushqimet pa sheqer janë për diabetikët, jo për njerëz që duan të humbin peshë. Të tilla ushqime nuk kanë sheqer, por kanë kalori.

2. Ushqimet që shkaktojnë fryrje

Shmangni ushqimet që shkaktojnë fryrje. Për shembull, lakrën, fasulet, bizelet dhe pijet e gazuara.

Credit: Freepik

3. Akulloret

Kremrat e akulloreve përmbajnë shumë sheqer dhe yndyra, kështu nëse doni bark të sheshtë, qëndroni larg akullores.

4. Patate të skuqura

E dini të gjithë që ushqimi i skuqur nuk është i mirë për humbjen e peshës, por patatet e skuqura janë plot me yndyrë dhe kalori.

LEXO DHE :  Kolegji Zgjedhor pranon kërkesën e PS, për shpërndarjen e mandateve të Këshillave Bashkiakë

5. Majoneza

Majoneza përmban 80% yndyrë, dhe bëni mirë ta zëvendësoni me salcë kosi.

6. Fast-Food

Takos, hamburger, picat, patatet e skuqura janë të shijshme, por përmbajnë shuam kalori. Harrojeni barkun e sheshtë, nëse vazhdoni të hani në fast-food-e.

Credit: Freepik

7. Kripa e tepërt

Eliminoni kripën e tepërt, për të shmangur fryrjen e barkut.

8. Çamçakëz

Nëse përtypni një çamçakëz, ju i jepni sinjal trurit, ndjenjën e urisë.

9. Pijet freskuese

Pijet freskuese përmbajnë sheqer. Këto pije ngadalësojnë metabolizmin dhe do ju ndihmojnë të fitoni të shumë peshë.

10. Pijet alkoolike

Alkooli përmban shumë kalori dhe sheqer. Pirja e pijeve alkoolike rritë oreksin dhe çon në uri. Prandaj shmangni pirë alkool ndërsa ndiqni një dietë./E.B-dritare.net

Credit: Freepik

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.