10 seritë televizive që duhet t’i shikoni patjetër

 

Kompanitë filmike, dhe produksionet botërore tanimë janë duke u distancuar nga filmat , dhe kaluar drejt serive televizive që po mbajnë miliona shikues të mbërthyer pas ekranit.

Dritare.net sjell më poshtë 10 seritë televizive më të famshme që nuk duhet humbur;

 

1:”House of Cards”

Frank Underëood, një kongresmen amerikan, me dinakëri, presione, nepotizëm dhe një plan të mirë arrin majat e karrierës së tij duke u bërë President i SHBA. Çfarë ndodh brenda Shtëpisë së Bardhë, kush janë lojërat që luhet atje. Ky serial është ndër më të arririt të “Netfliks” dhe ndër më të pëlqyerit, sidomos për ata që merren me politikë.

2: “The Wire”

Në shikim të parë, “The Ëire” mund të të duket sikur një dramë standarte e krimit. Ndoshta kjo është arsye pse shfaqja nuk arriti shikueshmëri të madhe përgjatë fillimeve të saj. Ndërsa në ditët e sotme, do ta kishe shumë të vështirë për të gjetur një kritik i cili nuk do ta përfshinte shfaqje në listën e tyrë më të preferuar të të gjitha kohërave. Me secilin sezonë duke e ndryshuar fokusin, ne arrijmë të shikojmë skenat e krimeve me drogë në Baltimore nga kënde të ndryshme. Duke e marrë parasysh mjedisin nga vjen autori i shfaqjes David Simon si një reporter i Policisë, nuk duhet të na vijë si suprizë lëvdatat që merr nga çdo anë “The Ëire” për origjinalitetin e saj. Dialogu nuk ndalet kurr në mënyrë jonatyrale dhe aktorët, numri i madhë i të cilëve është i përbërë nga aktorë të panjohurë në atë kohë, nuk mund ta bënte më real aktrimin e tyre në rolet përkatëse.

3: “ Le Casa de Papel”

Një i ashtuquajtur Profesor, do të mbledhë disa grabitës profesionistë për të kryer grabitjen më të madhe në histori, shtëpinë ku prodhohen paratë në Spanjë. Me një plan matematikor, të jashtëzakonshëm, kjo seri televizive vitet e fundit është kthyer ndër më të pëlqyerat në botë.

4: “Game of Thrones”

Ka qenë një kohë kur njerëzit fantazinë e kanë asociuar fantazinë me striptizëm dhe efekte special te djathit. Sikur se “The lord of the rings”, ”Game of Thrones” rigjallëroi këtë zhandër në ekranin e madhë, me gjithë se, “Game of Thrones” i dhuroi ekranit të vogël plotë 10 vite më vonë. Sigurisht, “e vogël” është fjala e fundit që ne do të përdornim për të përshkruar këtë inovacion të adaptimit të librave “Një këng e akullit dhe zjarrit” të George R.R. Martin. Gjithçka rreth kësaj serie është epike, nga grupi i madhë i aktorëve, deri tek vlerat fantastike të produksionit, dhe deri tek detajet më të imta. Arritjet ambicioze të shfaqjes krahasohen vetëm me numrin e çmimeve që ajo fiton, duke u bërë seriali i shkruar më i vlerësuari në historinë e Primetime Emmy.

5: “Breaking Bad”

“Breaking Bad” mund të jetë seriali më i apasionuar pas tij në këtë listë, që përshatet duke marrë parasysh temën që trajton. Duke qenë më së shumti i njohur për rolet si comedian në atë kohë, Bryan Cranston mund të ishte parë si një kandidat jofavorit për të luajtor një profesor të kimisë Ëalter Ëhite. Me qenë se Kimia është shkenca e ndryshimeve, prapë se prapë, zgjidhja e këtyre aktorëve doli se ishte zgjidhja më e zgjuar në shumë aspekte. Gjatë pesë sezoneve të planifikuara shumë, të krijuara në mënyrë të përpiktë, ne shohim që ky burrë i familjes me kancer të evoluojë në një mbret të pamëshirshëm të drogës. Kur shumica tregojnë kulmin e cilësisë të serisë herët, “Breaking Bad” disi arriti të përmisoj veten çdo vit që kalonte, duke grumbulluar në një fund që la të gjitha në shënimin e duhur.

LEXO DHE :  Rama shkon në shtëpinë e vogëlushes që humbi babanë e gjyshërit nga tërmeti: Herën tjetër do të vij me Zahon!

6: “Prison Break”

Një arkkitekt i shkëlqyer, i ri në modhë, do të futet në burg me qëllim nxjerrjen nga aty e vëllaut të tij. Majkëll Skofild, do të bëjë një plan të jshtëzakonshëm pr arratisje, por ajo që do të ishte fundi i një historie të dhimbshme, është vetëm fillimi i një kohe që nuk do të ketë mbarim. Një ndër seritë televizive më të vlerësuara vitete e fundit kritikët.

#7: “The Simpsons”

“The Simpsons” vazhdimisht përmendërt si seria e animuar më e mirë ndonjëherë, por njerëzit ndonjëherë harrojë që ai është po ashtu edhe një nga komeditë me influencën më të madhe në të gjitha televizionet. Kreativiteti i Matt Groening posedon një stil dallues të animacioneve që ne të gjithë e kuptojmë, por ajo që vërtetë na bënë për veti janë shakatë e shkurta, skenat e tregimeve të zgjuara dhe personazhet e përjetshme. Duke folur për këtë, viti 2018 pa që “The Simpsons” zyrtarisht tejkaloi “Gunsmoke” si seria e Primetime-ve më të gjata të shkruara të Amerikës në lidhje me episodet. Shfaqja madje ka dëshmuar se është para kohës së saj, duke parashikuar gjithçka, nga fitorja presidenciale e Donald Trump deri tek blerja e propozuar e Fox nga Disney. Edhe nëse sezonet e mëvonshme nuk mund të konkurrojnë me vitet e arta, “The Simpsons” do të jetë gjithmonë i veçantë.

#8: “The Twilight Zone”

Në “The Tëilight Zone”, asgjë nuk është ashtu siq duket. Një lojë kukull mund të jetë një vrasës hakmarrës dhe një libër i dedikuar për të shërbyer njerëzimit mund të sjellë fundin e tij. Edhe vetë seria është më shumë se ajo që sheh syri. Për deri sa është klasifkuar si një film fantashkencë, autori Rod Sterling përdori të mbinatyrshmen të paraqes probleme të botës reale sikur se paragjykimet, nënshtrimi dhe psikologjia e turmave. Shumë episode e kanë gdhendur veten në kulturën popullore si episode klasike shumëvjeçare. Seria ka një shtrirje shumë të gjerë sa që edhe nëse ti nuk e ki parë asnjë episodë, shanset janë shumë të mëdha që je i familjarizuar me një nga përfundimet e saj.

#9: “The Leftovers”

Nuk ka asnjë kundërshtim se “Lost” ishte një seri që e ndryshoi lojën televizive, me anë të aktorëve të saj të ndryshum, tregimeve ambicioze, dhe përdorimin inovativ të kthimeve në kohë. Me gjithë atë, Damon Lindelof e përfeksionoj këtë formulë kur ai u bashkua me Tom Perrota për të bashkë krijuar “The Leftovers”. Pasi 2% e popullësisë së botës papritur zhduket, të mbijetuarve ju është lënë detyra për të gjetur kuptimin e çdo gjëje. Ajo që është intrige më së shumti është se misteri i gjithpërfshirshum është i parëndësishum. Ajo që është me të vërtetë magjepëse është se si karakteret reagojnë ndaj rrethanave të çuditëshme, duke i udhëhequr ata në disa vende zemërthyese, inspiruese dhe të paparashikueshme. Për deri sa “The Leftovers” nuk ishte kurr favoriti i votuesve dhe morri vetëm disa çmime, nuk është asgjë më pak se një kryevepër e paparë.

10: “Chernobyl”

I dalë në 2019, “Chernobyl” ka thyer shikueshmëritë botërore , duke u radhitur si seria televizive më e shikuar në histori. Kjo seri televizive tregon me detaje çfarë ndodhi në Chernobil, kur një shpërthim tronditi botën./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.