10 sekretet e gatimit që duhet të dini!

Gatimi mund të na lumturojë , nësë dimë disa nga sekretet e tij. Por nga ana tjetër, mund të jetë i mërzitshëm dhe i vështirë, nëse nuk dimë asgjë. Sidoqoftë, ne do t’ju  tregojmë disa truqe  të nevojshme në kuzhinë, që mund të të ndihmojnë ndërkohë që gatuan.

Padyshim këto  gjëra do t’jua bëjnë  jetën tuaj më të lehtë, në kuzhinë.

1-Ziej ujin përpara se ta vendosëh në frigorifer për të bërë kubat e akullit. Uji i zierë, do të bëjë që kubat e akullit, të jenë të pastër si kristali.

2-Kontrollo moshën e vezës në këtë mënyrë  kontrollo nëse janë akoma të ngrënshme. Kjo foto do t’ju udhëzojë si ta bëni.

10-secret-kitchen-hacks-chefs-know

 

3-Nëse ti pëlqen vezët dhe shpesh i gatuan duhet të dish që  në furrë bëhen edhe në temperaturën 160ᵒ C, për 15 minuta.

LEXO DHE :  Ju pëlqejnë ushqimet e pjekura në zgarë? Ja rreziqet për shëndetin tuaj!

10-secret-kitchen-hacks-chefs-know2

4-Rrotullo limonin para se ta shtrydhësh, ushtro sa më shumë presion në të.

10-secret-kitchen-hacks-chefs-know6

5-Mund ta  mbash verën të ftohtë edhe duke i futur,  kokrra rrushi të ngrira.

10-secret-kitchen-hacks-chefs-know5

6 Ky trick i lehtë dhe i thjeshtë do të ndihmojë të qërosh xhenxhefilin fare lehtë.

how-to-peel-ginger-root-the-easiest-way-video

7-Qëro edhe hudhrën në atë mënyrë . Vendose në nje tas shkunde fort dhe mbarove.

8-Nëse e fut në një qese , akullorja mund të konsumohet fare lehtë me lugë, meqë nuk do që  të ngrijë  aq shumë.

10-secret-kitchen-hacks-chefs-know3

9 Vendos një lugë druri lart në tenxhere që të parandalojë derdhjen gjatë vlimit.

10-secret-kitchen-hacks-chefs-know1

10-Vendos disa limona poshtë peshkut të pjekur,  kjo do ta pasurojë në shije./dritare.net

10-secret-kitchen-hacks-chefs-know4

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.