10 fakte të çuditshme rreth shëndetit që kurrë si keni ditur!

Ne të gjithë kujdesemi për shëndetin tonë, kujdesemi të jemi mirë, të hamë mire, të flemë mirë etj. Por kurrë nuk informohemi siç duhet, për disa gjëra që na duhen ose në disa raste edhe keqinformohemi.

Dritare.net sjell për ju 10 fakte interesante rreth shëndetit që ju kurrë nuk i keni ditur dhe që do t’ju habisin.

  • Pirja e kafesë parandalon depresionin.

Image result for kafe

  • Çamçakëzët ju bëjnë më të vëmendshëm.

Image result for camcakez

  • Nëse uleni në një tavolinë, rreziku për vdekjen është 50% më i lartë.
LEXO DHE :  Kate dhe William përjetojnë tmerrin, sa nuk u rrëzohet avioni

Image result for ulur mbi tavoline

  • Tualetet publike janë të pista, mos i përdorni!

Image result for tualet publik

  • Nëse ju jeni optimistë, atëherë do të jetoni më gjatë!

Image result for njerez optimiste

  • Merrini erë një mollë për të ndaluar klaustrofobinë.

Image result for hani molle

  • Nëse jeni të lodhur….. ushtrohuni!

Image result for ushtrime sportive

  • Nëse qëndroni drejt, do të keni një stomak më të shëndetshëm.

Image result for ushtrime sportive

  • Shkrimi i letrave apo çdo gjë tjetër me dorë, ju jep memorie më të gjatë.

Related image

  • Doni të qetësoheni? Pini diçka të nxehtë./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Image result for pije e nxehte

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.