Zonja e Parë e Sirisë diagnostikohet me kancer të gjirit

 

Gruaja e Presidentit Sirian, Bashar al-Assad, është diagnostikuar me kancer të gjirit.

Zyrtarët konfirmuan të mërkurën se znj. Assad ishte duke marrë trajtim për një tumor malinj të fazës së hershme.

E lindur dhe rritur në Londër, zonja e parë siriane ka qenë një figurë shumë e diskutueshme.

Ajo ishte një nga dymbëdhjetë njerëz të vendosur nën sanksionet e BE-së në 2012 lidhur me reagimin e dhunshëm të qeverisë ndaj kryengritjes siriane.

Një fotografi e zonjës Assad dhe bashkëshortit të saj u botua në Twitter së bashku me shkrimin: “Znj Asma al-Assad fillon fazën e parë të trajtimit për një tumor maligne të gjirit që u zbulua herët … Presidenca dhe ekipi i saj uroj znj Asma një shërim të shpejtë. ”

LEXO DHE :  Del fotoja, Xhisiela Maloku dhe Rexhep Rraja duke dalë nga hoteli

Shtetase angleze dhe siriane, zonja Assad ndoqi shkollën dhe Universitetin në Londër, për tu bërë më pas një bankiere investimesh.

Ajo u shpërngul në Siri në vitin 2000 dhe u martua me ish-oftalmologun Bashar al-Assad, vetëm disa muaj pasi ai e pasoi babain e tij Hafez al-Assad si president./ I.M-Dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.