Zgjedhjet në SHBA, pjesëmarrje masive e femrave

Demokratja Gretchen Ëhitmer, republikanja Susan Hutchison dhe demokratja Rashida Tlaib, e cila pothuajse është i sigurt dhe është gruaja e parë muslimane në Kongres

 

Këtë vit në zgjedhjet që do të mbahen në SHBA në nëntor, ajo që është vënë re është numri i lartë i femrave që po kandidojnë për guvernatorë dhe Kongresin Amerikan.

Deri më tani, pas primareve të së martës në 4 shtete, të paktën 11 kandidate femra janë në garë për guvernator, ndërsa së paku 173 për kongres.

LEXO DHE :  Soreca pas takimit me Bashën: Të enjten, nuk presim dhunë

Rezultatet u përshëndetën si një histori suksesi e vazhdueshme nga aktivistët për gratë në politikë.

Deri më tani kjo është shifra rekord në SHBA për pjesëmarrjen e grave në politikë./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.