Zgjedhjet në SHBA/ Ja gratë që bënë histori!

Zgjedhjet në SHBA, nga shumë njerëz u cilësuan si ‘Viti i Gruas’, sepse shumë gra kandiduan dhe fituan poste politike.

Dritare.net do ju njohë me gratë me ngjyrë që fituan poste në Dhomën e Përfaqësuesve, dhe që konkurruan për herë të parë. Më poshtë gjeni gratë, që bënë histori, në ditën e zgjedhjeve.

1. Alexandria Ocasio-Cortez

Meet the Press - Season 71
Pasi fitoi në qarkun e 14-të të Nju Jorkut, Ocasiio-Cortez do të bëhet gruaja me e re që do të shërbejë në Kongres.

2. Rashida Tlaib

Tlaibi fitoi qarkun e 13-të të Kongresit të Miçiganit, duke e bërë atë një nga gratë e para myslimane në Kongres.

3. Ilhan Omar

US-VOTE-ELECTION

Omar fitoi qarkun e 5-të Kongresit të Minesotës, dhe kjo për herë të parë myslimane

4. Ayanna Pressley

Boston Mayor, Activists Rally To Ask Jeff Flake To Reject Kavanaugh Nomination

Duke fituar qarkun e 7-të të kongresit në Massachusetts, Pressley bëhet gruaja e parë me ngjyrë që përfaqëson Massachusetts në Kongres.

LEXO DHE :  Gjithçka për Notre Dame, asgjë për të varfërit, gaz lotsjellës e dhunë në Paris

5. Sharice Davids

Kansas Congressional Candidate Sharice Davids Holds Rally In Overland Park, Kansas

Davids do bëhet gruaja e parë amerikane vendase, në Kongres, pas fitores në qarkun e 3-të të Kananas-ë.

6. Deb Haaland

US-POLITICS-ELECTIONS-VOTE

Pasi fitoi qarkun e parë në New Mexico, Haaland i shtohet Kongresit.

7. Veronica Escobar

EL PASO, TX - NOVEMBER 3: Judge Veronica Escobar in her office

Pas fitores në qarkun 16-të të Kongresit të Teksasit, Escobar do të bëhet pjesë e Kongresit.

8. Sylvia Garcia

Annual NALEO Conference

Garcia do të bashkohet me Escobar në Kongres, pasi fitoi rrethin e kantonit të 29-të të Teksasit.

9. Lauren Underwood

Underwood bëri histori kur ajo u bë gruaja e parë me ngjyrë që kandidoi në qarkun e Illniosit, dhe fitoi.

10. Jahana Hayes

President Obama Honors Teachers of the Year

Pasi fitoi në qarkun e 5-të të Konektikatit, Hayes bëhet pjesë e Kongresit, ku përfaqëson Connecticut.

11. Letitia James

New York City Public Advocate Tish James - Two days before...

James, u bë gruaja e parë me ngjyrë që do shërbejë si avokate e përgjithshme në Nju Jork. Ajo gjithashtu u zgjodh në zyrën gjithëpërfshirëse të Nju Jorkut./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.