Zgjedhjet afatmesme/Trump thirrje votuesve: Arritjet tona janë në rrezik

Në kuadër të  zgjedhjeve afatmesme që do të zhvillohen këtë të martë në SHBA,  presidenti i shtetit amerikan, Donald Trump zhvilloi mitingje në Ohajo, Indiana dhe Misuri. Presidenti u ka bërë një thirrje të fundit qytetarëve.. Presidenti i SHBA-së u tha votuesve: “Gjithçka që kemi arritur është në rrezik!”

Mundësia e Trump-it për të qeverisur edhe këto dy vjetët e mandatit të tij, varet nga rezultati i këtyre zgjedhjeve. Pjesëmarrja në votim do të jetë e lartë, megjithëse shumë prej tyre  e kanë hedhur votën paraprakisht, informon dritare.net. Amerikanët do të votojnë për 435 vende në Dhomën e Përfaqësuesve dhe 35 nga 100 vendet në Senat, dy organet që përbëjnë Kongresin. Guvernatorët gjithashtu janë duke u zgjedhur në 36, nga 50 shtete. Ndërkohë, në një sondazh të fundit të bërë nga mediet ndërkombëtare, rezultoi se, shumica e  amerikanëve preferojnë të votojnë demokratët, për Dhomën e Përfaqësuesve.  Republikanët tani kanë nën kontroll vetëm 2 dhomat e Kongresit, ndërsa bën avantazh për demokratët Dhoma e Përfaqësueseve./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Foto të pakapura nga kamerat, në Kongresin e PS!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.