Zaev: Zgjidhja për emrin me Maqedoninë, kur nuk ka qenë më pranë

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ka folur për negociatat me Greqinë  në lidhje me emrin duke u shprehur optimist. Ai tha, zgjidhja për emrin është shumë afër. “Kurrë s’kemi qenë më pranë zgjidhjes sesa sot. Jam optimist për zgjidhjen mbi emrin e ri. Mendoj se zgjidhja për emrin do bëhet duke ruajtur identitetin tonë. Tetë nga parametrat që përbëjnë çështjen janë zgjidhur. Po diskutohen termat Gorna, Severna ose Vardarska dhe duhet emër i pranueshëm për përdorim ndërkombëtar, me një përkufizim gjeografik. Zgjidhja duhet të kalojë përmes një referendumi”, ka deklaruar Zaev. V.D/Dritare.net/

LEXO DHE :  Faleminderit që më zgjodhe si nënën tënde. Ja urimi i ëmbël i Chiarës për ditëlindjen e djalit!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.