Vendet që duhet të vizitohen në muajin Prill

Nëse jeni mërzitur nga vendet e ftohta dhe dëshironi të jeni larg monotonisë së qytetit ku jetoni, vendet më të mira për të udhëtuar dhe që në muajin prill janë të përshtatshme për të pushuar. Dritare.net ju sjell disa nga qytetet që duhen vizituar në muajin prill./M.S-Dritare.net

Washington DC-Amerikë

Një nga vendet më të mëdha të Amerikës dhe që vitet e fundit ka ndryshuar shumë. Në këtë vend përvec se të hani hamburger apo të shëtisni në ndërtesat e mëdha prej guri, ka edhe shumë gjëra të tjera për të bërë. Në muajin prill është “Festivali I Luleve të Qershisë” dhe ky vend mbushet plot me turistë nga e gjithë bota. Në vitin 1912 këto pemë të qershisë ishin bërë dhuratë nga Tokio dhe cdo vit festohet kjo ditë. Një festival që zgjat tre javë dhe që edhe këtë vit pritet të thyhet record në numrin e turistëve.

Valparaiso –Kili

Një vend 120 kilometra larg kryeqytetit Santiago dhe ku ndodhet shtëpia e shkrimtarit që ka fituar cmimin Nobel, Neruda. Ky vend për natyrën dhe ngjyrat që ka ia vlen të vizitohet.

Ishujt e Kanarinës-Spanjë

Një nga parajsat që të vjen në mendje kur thuhet pushime. Ndodhet në ujërat e oqeanit Atlantik dhe është në zonën e Spanjës. Vendodhja gjeografike, bukuritë historike që janë njëra më e bukur se tjetra, Ishujt e Kanarinës në të njëjtën kohë janë pronarë të shëtitjeve me anije dhe që kanë bregdetet më të bukura. Ky vend është I përshtatshëm për cdo shije që cdo njeri ka, pijet, ushqimi dhe jeta e natës është e mahnitshme. Fuerteventura është e përshatshme për ata që duan sërfin ndërsa pë rata që preferojnë ecjen në natyrën vendi më I përshtatshëm është La Gomera.

Charleston-Karolina Jugore

Në muajin prill ky qytet është një vend I mrekullueshëm. Një nga vendet që duhet parë është Rainboë Roë dhe këtu mund të gjeni ndërtesa të ndërtuara që në shekullin e 18-të. Për më tepër në këtë qytet mund të gjeni rezidenca 100 vjecare për të vizituar.

LEXO DHE :  Çmimin më të rëndësishëm në matematikë e fiton për herë të parë një grua

Havana –Kubë

Havana nuk është një qytet që ka ngelur pas në kohë më tani. Makinat antike amerikane, muzika për kërcimin salsa, ushqimi, kultura, vendet për të qëndruar po marrin ide të reja se sit ë ndërtohen. Në muajin prill atmosfera e Havanës është shumë e bukur. Këtu mund të vizitoni Havanën e vjetër si dhe për ndërtesat e Plaza de Armas do të ngelni shumë të mahnitur.

Kansas City- Missouri

Një nga qytetet më të zhvilluara të Amerikës e cila ka rreth 450 mijë banorë. Në vecanti parqet, muzetë dhe kopshtet zoologjike janë vende perfekte për tu vizituar me familjen. Poëell Gardens është një nga destinacionet më të mira për tu vizituar, me historinë që ka , me shumëllojshmërinë e luleve që ka në kopshtin botanic. Monumenti I Pavarësisë dhe Muzeu I Luftës së Parë Botërore ia vlen të vizitohet.

Roma-Itali

Në vendi 3000 mijë vjecar të Romës është e pamundur të mos dashuroheni me këtë vend ashtu sic është e pamundur që të bini në dashuri në këtë vend. Një qytet që në cdo cep është përjetuar historia e dashurisë që edhe Zoti I Dashurisë është në këtë vend. Një mitologji që është krijuar me Zotët e dashurisë. Në Romë do të përballeni me dicka të papritur, më ata që ata e quajnë Amor, pra Dashuri. Për të shëtitur Romën është koha e duhur. Në muajin Prill koha është e mrekullueshme.

Qipro

Kur themi Qipro na vjen në mendje deti, hotelet luksoze dhe kazino. Në këtë vend gjen punime të ndryshme që vijnë qytetërimi egjiptian, romak, Osman dhe pers. Patjetër që duhet future në listëne e vendeve për tu vizituar.

Tokyo –Japoni

Është rinovuar nga e para në vitin 1990 dhe në vend të shkatërrimit kanë ardhur bregdete dhe porte model për tu vizitura. Gjithashtu janë 160 mijë restorante dhe qendra tregtare që duhen parë.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.