Vdekja e Fatos Arapit, ja mesazhi i Kadaresë!

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare, ka reaguar pas vdekjes së Fatos Arapit.

Kadare e ka  vlerësuar jetën e veprës së Arapit si një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka

 “Pas ikjes së Dritëro Agollit letërsia shqipe i ka gjithmonë e më të vështira humbjet e tjera, të dhimbshme si kjo e Fatos Arapit. Shkrimtar i rëndësishëm me një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrire në dy epoka, Fatos Arapi, mik dhe koleg i dashur, u bë pjesë e pandarë e kalendarit letrar shqiptar të shekujve XX e XXI. Dëshmia e tij artistike do të jetë e veçantë dhe e çmuar në kroniken e gjatë të letërsisë shqipe. 

Ismail Kadare

Tirane, 11.10.2018”!”-shkruan Kadare./ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  Protesta e opozitës/ Nisen autobusët nga rrethet për në Tiranë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.