Trump nuk ndalet, një tjetër tarifë për Kinën

Administrata Trump-it po përgatit një raund tjetër tarifash mbi mallrat kineze me vlerë 200 miliardë dollarë, duke thelluar kështu edhe konfliktet midis tyre.

 

Përfaqësuesi i Tregtisë në SHBA,  Robert Lighthizer të martën publikoi një listë të mijëra mallrave, që mund të përballen me tarifat. Tarifa do të vendoset, te frutat dhe perimet, çantat, frigoriferët etj, informon dritare.net

LEXO DHE :  Video-Rama: Opozita bëri një akt të panjohur

Masa vjen, pasi Shtetet e Bashkuara vendosën tarifat 25% për mallrat kineze, me vlerë 34 miliardë dollarë të premten e kaluar. Pekini iu përgjigj menjëherë tarifave të veta për mallrat e SHBA-së me vlerë 34 miliardë dollarë. Ndërkohë sot, Trump- vendos një tjetër tarifë në shenjë hakmarrjeje përkundjet Kinës/ K.C/Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.