17:20 - 21 Mars, 2019

Etiketim: ushqime

Këto janë ushqimet që bëjnë flokët me yndyrë!

Kur kemi flokët me yndyrë, ne zakonisht përfundojmë duke marrë shampo të posaçme për këtë problem dhe i lajmë më shpesh sesa duhet. Por...

Këto 10 ushqime parandalojnë kancerin e gjirit!

Kanceri i gjirit është një ndër të shumtët që prek femrat, por jo vetëm. Ekzistojnë edhe disa superushqime të cilat e luftojnë ose parandalojnë...

Harroni këto 10 rregulla të arta, nëse doni një jetë të...

Rregullat bazë për një jetesë të shëndetshme, mbesin mbërthyer në mendjen tonë për një kohë të gjatë dhe të pandryshueshme. Ju besoni se vrapi...

Trup i dhjamosur? Ja ushqimet që ndihmojnë, për t’u dobësuar!

Vera po vjen dhe ju nuk dini çfarë të bëni për t’u dobësuar? Ja cilat janë ushqimet, që ju ndihmojnë! Dëshira për bel më të...

Ushqimet që duhet të shmangni, për një bark të sheshtë

Kush nuk e ëndërron një bark të sheshtë dhe të përsosur? Dhjami i barkut është shumë i vështirë të hiqet, por jo e pamundur....

Këto ushqime janë më të dëmshme se sheqeri, për dhëmbët!

Dhëmbët janë shumë delikatë ndaj disa ushqimeve. Ju mund t’ju shkojë në mendje direkt te ushqimet me sheqer, por dritare.net do ju tregojë disa...

1/3 e ekonomisë së shqiptarëve shkon për ushqime

Shqiptarët janë populli që shpenzojnë më shumë për ushqime në Evropë, në raport me atë që prodhon ekonomia e tyre në një vit. Sipas...

Ushqimet që dietologët hanë çdo ditë, jua sugjerojmë!

Dietologët normalisht rekomandojnë balancim, larmishmëri dhe moderim të ushqimit. Por ata kanë edhe superushqimet e tyre, që nuk i largojnë kurrë nga tavolina dhe...

5 ushqimet që lehtësojnë dhimbjet e artritit

Njerëzit po vuajnë shumë nga artriti. Simptomat e artritit janë ngurtësi, dhimbje, ënjtje dhe inflamacion të kyçeve. Bazuar në një studim të kohëve të...

Këto janë ushqimet që ulin presionin e lartë të gjakut!

Shëndeti ynë varet nga ushqimet që konsumojmë. Konsumimi i natriumit luan një rol të rëndësishëm në organizmin tonë, sidomos të presioni i gjakut. Është...

10 ushqimet që duhet të shmangni, nëse doni bark të sheshtë

Nëse gjithmonë keni dashur në bark të sheshtë, lexoni artikullin e përgatitur nga dritare.net dhe shumë shpejt ëndrra juaj do bëhet realitet. Ne ju...

Këto ushqime që mbajnë diabetin në kontroll!

Është e rëndësishme për një njeri që të mbajë në mënyrë konstante nivelet e sheqerit në gjak. Niveli i sheqerit varet nga aktiviteti fizik,...

Ushqimet që e zhdukin celulitin sa hap e mbyll sytë!

Shtatzënia, çrregullimet hormonale dhe luhatjet në peshë janë disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në shfaqjen e celulitit. Celuliti shfaqet nën lëkurë si pasojë e...

Ushqimet e dimrit, që ju mbrojnë nga sëmundjet!

Qëndroni të shëndetshëm këtë dimër, duke futur këto 7 ushqime në dietën tuaj. Edhe më mirë akoma, sepse këto ushqime janë të sezonit të...

Ja cilat ushqime duhet të hani, sipas grupit të gjakut!

Zbulimi i llojit të grupit të gjakut që keni është fare e lehtë. Mjafton të bëni një analizë. Por ajo që nuk dini mirë...