15:23 - 18 Shkurt, 2019

Etiketim: ushqim

Kjo është dieta që parandalon 1 në 3 vdekje të hershme!

Studimet e universitetit të Havardit kanë zbuluar se duke hequr dorë nga mishin, parandalohen të paktën 1/3 vdekje. Sipas zyrës së statistikave në Britaninë e...

Zakonet e ushqyerjes që ju mbajnë të shëndetshëm, pa dieta!

Një studim i fundit ka zbuluar se, një dietë afatshkurtër nuk çon në ulje peshe, apo shëndet të mirë për shumë njerëz. Për më...

6 ushqime të pasura me kalori, që janë shumë të shëndetshme

Ushqimet me kalori zakonisht nuk janë të shëndetshme, por dritare. net ju sjell më poshtë 6 ushqime që mund t’i hani pa problem. Kaloritë...

Ushqimet që duhet të hani për të reduktuar dhimbjet!

Tani që gripi është rreth nesh, duhet të bëjmë kujdes me ushqimin. Dhe nëse gripi na shkakton dhimbje, inflamacion etj, atëherë kjo zgjidhet duke...

Mustarda, kurë për këto sëmundje!

E keni qejf mustardën? Nëse po shumë më mirë për ju, sepse ajo bën mrekulli. A e dinit se, mustarda kuron sëmundje? Sigurisht që...

Si ta zhdukni dhjamin pa u stërvitur? Hani këto 5 ushqime!

Doni ta largoni barkun, vithet e dhjamosura pa u stërvitur? Atëherë këtu jeni në vendin  e duhur! Për shumë nga ne është një sfidë...

Foto/ Iva Tiço: Çfarë të hani për të qenë të shëndetshëm...

Gazetarja, Iva Tiço na ka dhënë disa ide fantastike si të ushqehemi tani në dimër. Jo vetëm për ne, por kësaj diete i nënshtrohet...

Këto janë 8 ushqimet ndaj të cilave njerëzit kanë krijuar varësi!

Sot ka me miliarda ushqime në botë, saqë as nuk mund të imagjinohen. Llojshmëria e madhe e tyre, është e përhapur në të gjithë...

Si të përgatisni pilafin më të mirë me mish

Tani që jashtë është shumë ftohtë, provoni ta gatuani orizin me mish sipas kësaj recete për një shije akoma më të veçantë. Për këtë...

Këto ushqime do ju ndihmojë të riktheni barkun e sheshtë, pas...

Dimri është shumë i gjatë dhe i ftohtë, dhe ne gjithmonë jemi të prirur të ushqehemi në mënyrë jo të duhur. Jo vetëm për...

Mbroni tëmthin, duke ngrënë këto ushqime!

Puna kryesore e fshikëzës së tëmthit, një organ në formë dardhe poshtë mëlçisë suaj, është të tresë yndyrën. Kur nuk funksionon mirë, mund keni...

Ç’ndodh me trupin, kur hani shumë për Vitin e Ri!

E mbingarkoni stomakun tuaj me ushqim për Krishtlindje dhe Vitin e Ri? Ja çfarë ndodh me trupin tuaj! Një mëngjes i lavdishëm për Krishtlindje,...

Çmendeni nga zhurma e përtypjes? Ja nga ç’sëmundje vuani!

Nuk e duroni dot partnerin kur ha çamçakëz, ha një mollë, apo diçka tjetër kërcitëse? Epo kjo ‘sëmundje’ ka një emër. Nëse ju bezdiseni...

Studentët në protestë, qytetarja shpërndan ushqim për ta

Studentët e të gjithë Universiteteve të Tiranës, kanë dalë edhe sot protestën për përgjysmimin e tarifave të studimit dhe disa kërkesa të tjera. Protesta ka...

14 fakte interesante, për ushqimin, që nuk i keni dëgjuar më...

1.Letra ngjitëse në fruta është e ngrënshme. Të gjithëve ju ka ndodhur që të blini fruta dhe keni vërejtur një letër ngjitëse sipër tyre. Logjika...