16:59 - 11 Dhjetor, 2018

Etiketim: Shqiperi

Miratohet kandidatura e Shqipërisë, për kryesinë e OSBE

Është miratuar kandidatura e Shqipërisë për kryesinë e OSBE-së, që nga viti 2020. Lajmin e bëri të ditur, përmes një postimi në Twitter, Italia kryesuesja...

Pasaportat më të fuqishme në botë. Ja ku renditet Shqipëria!

Lista e renditjes së pasaportave është bërë publike, dhe ajo më e fuqishme është e Emirateve të Bashkuara Arabe. Sipas Indeksit të Pasaportave, me atë...

Si e uron kryeministri, Ditën e Pavarësisë!

28 Nëntori është një ditë e veçantë për shqiptarët. Është dita kur Ismail Qemali me shokë, ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli Pavarësinë. Në...

E vërteta tjetër e emërimeve në BSH

Nga Klodian Tomorri Sa herë i duhet të justifikojë vendimet të cilat shkaktojnë pakënaqësi publike, Edi Rama rend me vrap tek argumenti i interesit kombëtar. Gjatë...

Kryeministri Rama mbështet plotësisht taksën e Kosovës, ndaj produkteve serbe

Ditën e sotme do të zhvillohet një mbledhje e përbashkët me s Kosovës dhe Shqipërisë, në qytetin e Pejës. Ndërkohë, ministri i Tregtisë dhe Industrisë...

Haradinaj: Nëse bashkohet Kosova me Shqipërinë, do jap dorëheqje

I ftuar në “Xing me Ermalin”, Ramush Haradinaj ka dhënë një deklaratë të fortë në lidhje me bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Ermali e ka...

Tre kartonë të kuq, Shqipëria mund Azerbajxhanin

Kombëtarja Shqiptare ka mundur me rezultatin 1-0 Azerbajxhanin, në Elbasan Arena. Kombëtarja e mbylli me fitore, sfidën e fundit të grupit 8, eliminator të...

Kotzias jep dorëheqjen/ Ja kush do ta drejtojë Marrëveshjen për Detin,...

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, dha dje dorëheqjen ndërsa Kryeministri Alexis Tsipras do të ushtrojë dhe detyrën e ministrit të Jashtëm. Çështja e...

Tjetër tërmet shkund vendin, ja epiqendra!

Shqipëria vazhdon të lëkundet nga tërmetet. Pas tërmetit të 4 korrikut, qindra lëkundje janë ndierë në të gjithë vendin. Lëkundja e fundit e tërmetit...

Tërmeti shkund sërish Shqipërinë, ja çfarë pritet!

Vala e tërmeteve vazhdon të godasë Shqipërinë. Një tjetër tërmet ka goditur vendin tonë, mëngjesin e sotëm. Nga IGJEUM-i  mësohet se, epiqendra ka qenë Gjiri...

AP: Në Shqipëri, zbulohet një nga varrezat më të lashta e...

Puna për vendosjen e tubacioneve të gazit në Korçë,  u ofron arkeologëve një pasqyrë unike të historisë 5,000-vjeçare, në një vend që ishte jashtë...

Mrekullia shqiptare

Nga Ricardo Hausmann* Pesë vjet më parë, Shqipëria ndodhej në një situatë vërtet ogurzezë. Me Greqinë dhe Italinë në vorbullën e krizës së Euros, remitancat...

Stuhia Medicane godet Mesdheun, rrezikon shumë Shqipëria

Stuhia e fuqishme, Medicane, ia ka vënë syrin brigjeve të Detit Mesdhe, gjatë ditëve të ardhshme, ndërsa rrezikon keq, Greqia. Mësohet se, e rrezikuar...

E frikshme/ Shqipëria po braktiset. Të gjithë po ikin.

  Edhe pse jetojnë në një vend që ka nisur rrugën e pakthyeshme drejt anëtarësimit në BE dhe nuk ka konflikte të brendshme apo luftëra,...

E dinit që kivit rriten shumë mirë edhe në Shqipëri. Ja...

  E njohur si kulturë në Shqipëri pas viteve ‘90, kivi tashmë ka nisur të kultivohet gjerësisht edhe në vendin tonë.   Si një nga frutat ekzotike...