05:15 - 10 Dhjetor, 2018

Etiketim: Gjermani

Vrasje e dyfishtë në Gjermani, humbin jetën dy shqiptarë

Dy shqiptarë kanë humbur jetën mbrëmjen e sotme në Berlin të Gjermanisë. Mediat gjermane raportojnë se shqiptari i identifikuar si Blendi G, 47 vjeç,...

Gjermani/ Financimi i infermierëve dhe boshatisja e Ballkanit. Historia e 25-vjeçares...

Për të zbutur situatën emergjente të infermierisë në Gjermani, ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn synon të financojë shkollimin e tyre jashtë vendit. Ballkani nuk...

Edi Rama në “Neue Zürcher Zeitung”: E bukura mund të shkatërrojë...

Në Rostock të Gjermanisë, në bregun e Detit Baltik, kryeministri i Shqipërisë nuk pritet nga një turmë zyrtarësh të sigurisë dhe nga politikanët, por...

Ndryshon ligji për refugjatët e punësuar në Gjermani

  Në një nga dy vende pune që krijohen në Gjermani punësohen të huaj. Shumica e tyre vijnë nga Polonia dhe Rumania. Edhe punësimi i...

Gjermania jep lajmin e mirë për shqiptarët

Në festimet me rastin e Ditës së Bashkimit Gjerman në Tiranë ambasadorja gjermane, Susanne Schütz dha një lajm të mirë. Në fjalën e saj...

Gjermania kërkon punëtorë, ja si do të pranohen!

Nga njëra anë azili, nga ana tjetër mungesa e fuqisë punëtore: Ligji i imigrimit ende nuk është zgjidhur si temë nga koalicioni qeverisës në Gjermani....

Harta e ‘Le Monde’: Ja si do të duket Kosova, pas...

E përditshmja franceze “Le Monde” botoi dy artikuj rreth shkëmbimit të mundshëm të territoreve në mes të Beogradit dhe Prishtinës, si dhe një hartë...

Emigrantët në Gjermani/ Kush nuk gjen punë për gjashtë muaj merr...

Emigrantët nga vendet e Europës në Gjermani që kanë mbetur pa punë mund të marrin “ekspuls” nëse nuk arrijnë apo nuk mund të gjejnë...

Merr lajmin e keq, hidhet nga ura kryefamiljari shqiptar në Gjermani

Një tragjedi ka ndodhur në një familje shqiptare në Gjermani, ku kryefamiljari është hedhur nga ura si pasojë e një lajmi të keq që...

Diplomati gjerman: Trump po shtyn Gjermaninë drejt Kinës dhe Rusisë

  “Sa më gjatë Donald Trump qëndron në detyrë, aq më e lartë është rreziku që forcat antiamerikane do të fitojnë pjesën e sipërme të...

Gjermania kundër korrigjimit të kufijve në Ballkan: Kjo ide është marrëzi

Deklarata e Merkelit pas telefonatës me Trump-in ishte më e butë. A ka ndyshuar Gjermania qendrim ndaj çështjes së Kosovës? Tri pyetje për Bodo...

Gjermania publikon kushtet e vizave për punonjës që i mungojnë tregut...

Të tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani – ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur...

Gjermania kërkon ndihmë nga Shqipëria dhe Kosova, ja pse!

Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn do të kërkojë ndihmë në Evropën Juglindore për zgjidhjen e problemit me mungesën e personelit në shëndetësi. Në...

Xhafaj: Gjermania është pro hapjes së negociatave

Teksa në vendin tonë po aludohet gjerësisht për vendimin që kanë marrë shtetet evropiane për hapjen ose jo të negociatave për Shqipërinë, Ministri i...

Rama: Ja shembulli i mjekut, që la Gjermaninë për spitalin e Peshkopisë!

Mëngjesin e kësaj të hëne, kryeministri i vendit, Edi Rama ka ndarë me ndjekësit në Facebook, historinë e mjekut anestezist-reanimator, i cili la Gjermaninë...