02:09 - 20 Mars, 2019

Etiketim: Gjermani

Azilkërkuesit/ Kush dëbohet nga Gjermania dhe kur vendoset!

Ministri i Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer synon dëbime më të shpejta të atyre azilkërkuesve që kryejnë vepra penale. Por rregulloret se...

Gjermani/ Hyn në  fuqi ligji për identitetin e gjinisë së tretë

Që nga data 1 janar, në Gjermani, hyn në fuqi ligji për identitetin e gjinisë së tretë. Parlamenti gjerman e miratoi ligjin në dhjetor,...

Vrasje e dyfishtë në Gjermani, humbin jetën dy shqiptarë

Dy shqiptarë kanë humbur jetën mbrëmjen e sotme në Berlin të Gjermanisë. Mediat gjermane raportojnë se shqiptari i identifikuar si Blendi G, 47 vjeç,...

Gjermani/ Financimi i infermierëve dhe boshatisja e Ballkanit. Historia e 25-vjeçares...

Për të zbutur situatën emergjente të infermierisë në Gjermani, ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn synon të financojë shkollimin e tyre jashtë vendit. Ballkani nuk...

Edi Rama në “Neue Zürcher Zeitung”: E bukura mund të shkatërrojë...

Në Rostock të Gjermanisë, në bregun e Detit Baltik, kryeministri i Shqipërisë nuk pritet nga një turmë zyrtarësh të sigurisë dhe nga politikanët, por...

Ndryshon ligji për refugjatët e punësuar në Gjermani

  Në një nga dy vende pune që krijohen në Gjermani punësohen të huaj. Shumica e tyre vijnë nga Polonia dhe Rumania. Edhe punësimi i...

Gjermania jep lajmin e mirë për shqiptarët

Në festimet me rastin e Ditës së Bashkimit Gjerman në Tiranë ambasadorja gjermane, Susanne Schütz dha një lajm të mirë. Në fjalën e saj...

Gjermania kërkon punëtorë, ja si do të pranohen!

Nga njëra anë azili, nga ana tjetër mungesa e fuqisë punëtore: Ligji i imigrimit ende nuk është zgjidhur si temë nga koalicioni qeverisës në Gjermani....

Harta e ‘Le Monde’: Ja si do të duket Kosova, pas...

E përditshmja franceze “Le Monde” botoi dy artikuj rreth shkëmbimit të mundshëm të territoreve në mes të Beogradit dhe Prishtinës, si dhe një hartë...

Emigrantët në Gjermani/ Kush nuk gjen punë për gjashtë muaj merr...

Emigrantët nga vendet e Europës në Gjermani që kanë mbetur pa punë mund të marrin “ekspuls” nëse nuk arrijnë apo nuk mund të gjejnë...

Merr lajmin e keq, hidhet nga ura kryefamiljari shqiptar në Gjermani

Një tragjedi ka ndodhur në një familje shqiptare në Gjermani, ku kryefamiljari është hedhur nga ura si pasojë e një lajmi të keq që...

Diplomati gjerman: Trump po shtyn Gjermaninë drejt Kinës dhe Rusisë

  “Sa më gjatë Donald Trump qëndron në detyrë, aq më e lartë është rreziku që forcat antiamerikane do të fitojnë pjesën e sipërme të...

Gjermania kundër korrigjimit të kufijve në Ballkan: Kjo ide është marrëzi

Deklarata e Merkelit pas telefonatës me Trump-in ishte më e butë. A ka ndyshuar Gjermania qendrim ndaj çështjes së Kosovës? Tri pyetje për Bodo...

Gjermania publikon kushtet e vizave për punonjës që i mungojnë tregut...

Të tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani – ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur...

Gjermania kërkon ndihmë nga Shqipëria dhe Kosova, ja pse!

Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn do të kërkojë ndihmë në Evropën Juglindore për zgjidhjen e problemit me mungesën e personelit në shëndetësi. Në...