11:52 - 23 Shkurt, 2019

Etiketim: Evrope

Shqipëria e fundit në Europë, ja sektori ku çalon!

Shqipëria kishte shpenzimet më të ulëta për kërkim dhe zhvillim në krahasim me vendet e tjera europiane më 2017. EUROSTAT raportoi sot se mesatarja...

The Independent: Tirana, vend i pazbuluar i Evropës

Prestigjiozja britanike “Independent” i ka kushtuar një artikull Tiranës në këtë sezon festash. Pas vitesh të tëra izolim, vendi i pazbuluar i Europës po...

Vrasja e grave nga burrat, Shqipëria thyen rekord me numrin, në...

Jetojmë në një shoqëri, ku femra shikohet ende si një pronë dhe meshkujt nuk ngurrojnë tu marrin jetën partnereve të tyre intime. Shqipëria është...

Shqipëria, me shpenzimet më të ulëta për argëtimin e kulturën

Shqipëria ka mundësi të kufizuara të burimeve buxhetore në krahasim me vendet të tjera europiane, por kur vjen puna për mënyrën se si ndahen...

Pranimi i 20 refugjatëve/ Bushati: Nuk i bëjmë karshillëk vendeve të...

Në një intervistë për TVSH, ministri  për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka folur për çështjen e pranimit të 20 emigrantëve në...

Gjermania publikon kushtet e vizave për punonjës që i mungojnë tregut...

Të tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani – ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur...

8 arsye pse duhet të bëni një tur në Evropë!

Udhëtimi nëpër botë dhe veçanërisht Evropë është një nga fantazitë më të mëdha të shumicës prej njerëzve. Të bësh një udhëtim në Evropë është...

Evropa në alarm. Pritet që temperaturat të thyejnë rekordin e të...

Rekordi i temperaturave më të larta në të gjithë kohërave pritet që të thyhet në ditët në vijim në kontinentin Evropian. Evropa po kalon temperature...

CIA: Evropa ndahet në tri pjesë, ja ku do jetë Shqipëria!

CIA e sheh kontinentin evropian shumë të ndryshëm nga ai që është sot. Nje studim i bere edhe me agjencine Stratfor, parashikon ndryshime te medha...

Raporti: Shqiptarët me më pak makina në Evropë

Shqipëria vijon të jetë vendi evropian me numrin më të ulët të automjeteve për 1000 banorë, tregues ky që tregon se niveli i jetesës...

Ndryshojnë kushtet e motit, shkencëtarët vënë alarmin për verën

Këshilli Kombëtar i Shkencës në Itali, në një studimi të kryer së fundmi ka nxjerrë në pah se ngjarjet ekstreme si stuhi, valë të...

Patentat shqiptare shumë shpejt do të njihen në këto vende të...

Patenta shqiptare, së shpejti njihet në Gjermani dhe Spanjë, sipas 'Scan Tv', referuar burimeve nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor. Drejtoria e...

Nga Gjermania në Hollandë, stuhia pushton Evropën, nëntë të vdekur

Të paktën nëntë persona, në katër shtete, kanë humbur jetën, si pasojë e një stuhie të fuqishme, që ka përfshirë Evropën Perëndimore. Shumë prej...

Emrat/ 404 shqiptarë kanë vdekur në përpjekje për të shkuar në...

33 293 persona kanë vdekur që nga viti 1993 në përpjekje për të shkuar nga vendi i tyre i origjinës së tyre në Evropë. Gazeta...

Stuhia e fuqishme godet Evropën, 6 të vdekur

Stuhi të fuqishme kanë goditur pjesë të Evropës qendrore dhe veriore, Gjermani, Poloni dhe Republikën e Çekisë. Të paktën 6 persona kanë vdekur në...