11:30 - 19 Janar, 2019

Etiketim: BE

Brexit/ BE i thotë jo kryeministres britanike May, për rinegocim të...

Krerët e Bashkimit Europian kanë thënë që marrëveshja e tërheqjes nga Brexit nuk do hapet për rinegocim, pavarësisht apelimeve të kryeministres britanike Theresa May. May...

Ambasadori i BE: Zyrtari i Europol, në policinë shqiptare

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Louigi Soreca, ka thënë këtë të martë se, një zyrtar i Europol do të jetë në Policinë e Shtetit....

Rama tregon se çfarë i kërkoi Serbia përfaqësuesve të BE, në...

Kryeministri Rama, në mbledhjen Kosovë-Shqipëri, ka treguar se çfarë i kishte thënë ministri i Jashtëm i Kosovës, mbrëmjen e djeshme. Ai i kishte treguar Ramës...

Rama: Qasja e BE-së ndaj Kosovës është zhgënjyese

Mbledhja e përbashkët mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri ka nisur në Pejë. Kjo është mbledhja e pestë që mbahet mes dy qeverive, dhe dy vendimet...

Ish-sekretari i Brexit: Britania e Madhe, s’mund të imponohet nga BE

Sekretari i mëparshëm i Brexit, Dominic Raab ka kritikuar "mungesën e vullnetit dhe vendosmërisë politike" të qeverisë në marrëveshjen me Bashkimin Evropian. Raab, i...

BE thirrje prokurorëve shqiptarë: Aplikoni për anëtarë, në KLP

Përmes një postimi në Twitter, delegacioni i BE-së në Shqipëri i ka bërë thirrje gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë, që të aplikojnë si anëtarë të...

Theresa May kërkon mbështetje nga BE, për marrëveshjen e Brexit

Gjatë vizitës në Salzburg, kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May u ka bërë thirrje udhëheqësve të BE-së, ta përqendrojnë vëmendjen e tyre në...

BE jep alarmin: Demokracia në rrezik në Hungari

Parlamenti Evropian ka votuar të mërkurën për të vendosur sanksione kundër Hungarisë, për shkak se ky shtet ka goditur institucionet demokratike, dhe ka vënë...

Dekreti për Teatrin, Meta: Vendimet e Kuvendit, sipas standardeve të BE

Presidenti i shtetit, Ilir Meta, ka dalë sot në një deklaratë për medie. Pas dhurimit të gjakut, të punonjësve të zjarrfikësve, në kuadër të...

BE shpreh mbështetjen për gazetaren Klodiana Lala: Hetoni menjëherë ngjarjen

Edhe delegacioni i BE në Tiranë ka reaguar  për sulmin e paprecedentë me armë mbi banesën e prindërve të gazeteres invstigative Klodiana Lala. Nëpërmjet...

Refugjatët/ Presidenti i Puglias: Rama shpëtoi qeverinë tonë, Shqipëria sa më...

Michele Emiliano, presidenti i rajonit të Puglias përmes një statusi në Facebook, ka komentuar për çështjen  pranimit të 20 refugjatëve në vendin tonë. Emiliano shkruan...

Pas SHBA dhe BE pro diskutimit për shkëmbimin e territoreve

Bashkimi Europian për herë të parë ka folur për çështjen e ndryshimit të kufijve në negociatat ndërmjet Thaçit e Vuçiq.   Komisioneri europian për Zgjerim, Johannes...

Mes SHBA dhe Iranit, BE zgjedh Iranin

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Frederika Mogherini ka deklaruar se BE është kundër SHBA në lidhje me sanksionet kundër Iranit. BE ka...

Vendi do ngelet pa ushqime/ Pasojat katastrofale nëse Anglia del nga...

Kanë mbetur edhe tetë muaj nga data kur Britania e Madhe do të dalë zyrtarisht nga Bashkimi Evropian, por ende nuk ka një marrëveshje...

Negociatat/ Kancelari austriak mbështet Shqipërinë

Dita e madhe për Shqipërinë po afron. Në qershor të këtij viti, pritet që vendi ynë të çelë negociatat me BE-në, por ky proces...