11:25 - 19 Janar, 2019

Etiketim: azil

Azilkërkuesit/ Kush dëbohet nga Gjermania dhe kur vendoset!

Ministri i Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer synon dëbime më të shpejta të atyre azilkërkuesve që kryejnë vepra penale. Por rregulloret se...

Xhisiela: Nuk jam e dhunuar, por të isha do kisha kërkuar...

Xhisiela Maloku në intervistën për emision"Open", vijon të insistojë se nuk ka qenë e dhunuar, ajo thotë se  mund të jetë qëlluar vetëm me...

Familjes shqiptare i refuzohet azili në Francë, shihni çfarë bën francezja...

Një familjeje shqiptare, i është refuzuar kërkesa për azil në Gap të Francës. Në këto kushte familja shqiptare ishte e detyruar të kthehej në...

Francë/ I Arrestohet bashkëshorti, familja shqiptare rrezikon dëbimin

Pas arrestimit të një prej anëtarëve të saj, një familje në Francë rrezikon dëbimin nga shteti. Marjana dhe Bilbili  janë një çift bashkëshortësh që...

Nusja dhe vjehrra shkojnë në Gjermani, por atje ngelin shtatzëna

Shqiptarët bëjnë çdo gjë për të fituar azilin. Rasti më i fundit vjen nga Korça. Gazetarja e “Aldo Morning Show” tha se sipas informacioneve...

Shqiptari gjendet i varur në qeli në Francë, kushërira jep dëshminë...

Një 23-vjeçar shqiptar ndodhet në gjendje kritike për jetën, në spitalin e Marsejës. Prej tre ditësh, Florenc Beqiraj, ndodhet në spital, pasi u gjet...

Iu refuzua azili, shqiptari ngre në këmbë Gjermaninë

Një 22-vjeçar shqiptar, të cilit i ishte refuzuar azili në Gjermani, ka ngritur në këmbë autoritetet, pasi është larguar nga burgu për dëbim që...

Riatdhesohen 36 shtetas që kërkonin azil në Francë e Belgjikë

Autoritetet belge dhe ato franceze kanë riatdhesuar ditën e sotme 36 shtetas të cilët kanë paraqitur kërkesat për azil. Për 36 shtetasit është refuzuar kërkesa...

98-vjeçarja ndërron azil për t’u kujdesur për të birin: Dua të...

Një nënë 98-vjeçare në Liverpul, është transferuar në të njëjtin azil me të birin e saj 80 vjeç. Ada Keating, dhe djali i saj,...

Pakti pas 10 orësh debat/ Gjermania tregon sa refugjatë do pranohen

Ujdia arrihet më në fund pas konsultimesh 10- orëshe mes partive të unionit konservator, CDU e CSU. Tek çështja e debatuar e refugjatëve, palët...

Burri e akuzon për tradhti, gruaja i përgjigjet nga Gjermania: Nuk...

Një përballje e fortë ka ndodhur ditën e sotme në emisionin “Me zemër të hapur” në News24, mes dy bashkëshortëve. Gazmendi e akuzoi gruan...

177 shqiptarë u bllokuan në Rinas, iu refuzua dalja jashtë vendit

Vazhdon puna e Policisë në pikat kufitare, për të goditur paligjshmërinë dhe kërkimin e azilit nga qytetarët, sidomos në Francë. Gjatë muajit gusht, Policia...

Plas debati në Gjermani, po bëhet politikë me tualetet alla-turka

Një qendër kulturore në Këln instalon “tualete që respektojnë kulturat e tjera”. Fjala është për tualetet alla-turka që përdorin kryesisht myslimanët. Reagimet ndaj kësaj...

Tmerr në qendrën e azilantëve në Gjermani, vdes shqiptarja 28-vjeçare

Një refugjate shqiptare 28-vjeçe ka humbur jetën nga zjarri në shtëpinë e azilit në Gjermani. Në qendren për refugjatë në Clemensheim të Bad Driburg-ut, në...

Shqiptarët braktisin Gjermaninë, ja shteti i ri ku po kërkojnë azil!

Që prej nëntorit të kaluar, numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në Francë ka tejkaluar numrin e shqiptarëve që kërkojnë azil në Gjermani, duke...