07:33 - 14 Dhjetor, 2018

Etiketim: amerike

Foto/ Si e festoi Amerika, Ditën e Falënderimeve!

Ashtu si çdo vit tjetër, amerikanët festojnë Ditën e Falënderimeve. Parada, birra, dhe festime magjike, janë ato që shoqërojnë amerikanët. Kjo ditë, fillimisht një mënyrë...

Njihuni me shpellën më luksoze në botë!

Shpella më e bukur dhe lusoze në botë, ndodhet në Amerikë dhe është përdorur në mënyrë aktive për eksplorimin e historisë përgjatë viteve 1800. Deri...

Video/ Tragjedi në Amerikë, kamioni përplas për vdekje shqiptarin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Amerikë, ku për pasojë ka mbetur i vrarë një djalë shqiptar. Ngjarja ka ndodhur në  rrugët...

Mësuesit amerikanë bëhen bashkë, ja si të kemi një sistem arsimor...

Disa mësues amerikanë nga shumë shtete, janë bërë bashkë dhe kanë ngritur zërin se sistemi arsimor në SHBA po degradon, dhe duhet një ndërhyrje...

Donald Trump nuk njeh flamurin e Amerikës

Kjo është padyshim e habitshme, për të mos thënë e tmerrshme! Donald Trump shpesh shfaqet në media me deklaratat e tij të mrekullueshme, por këtë...

Po ti po mendon për pensionin?

Nga Luna Ruvina Pas gjashtëmbëdhjetë e kusur vitesh në Amerikë, ku ka emigruar një komshiu im me grua e fëmijë, i erdhi koha e pensionit....

Shqiptaro-amerikanët letër presidentit Trump, ja për çfarë shqetësohen!

Disa përfaqësues të shqiptarëve të Amerikës i shprehën Presidentit Donald Trump shqetësimin e thellë rreth një keqësimi të mundshëm të marrëdhënieve mes Shteteve të...

Tom Doshit dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Amerikë

Deputetit, Tom Doshi dhe familjes së tij, i është ndaluar hyrja në SHBA, nga Departamenti i Shtetit. Deputeti Doshi, bëhet zyrtari i dytë, pas ish-kryeprokurorit,...

Sonila, një artiste shqiptare e flokëve, në Manhattan

Nga Enkeleda Bodini- dritare.net Historitë e suksesit të femrave shqiptare,  janë të pafundme. Sukseset e tyre numërohen brenda dhe jashtë vendit. Kësaj here sjellim historinë...

Nga Lushnja në Amerikë, historia e bukur e pastiçierit shqiptar

Ka plot shqiptarë që kanë emigruar dhe që kanë ndërtuar jetën e tyre jashtë vendit. Të jesh emigrant dhe të futesh në tregun e...

Djali që u arratis nga Vlora në komunizëm, sot bankier në...

Nga Dritare.net Ishte vetëm 24 vjeç kur u largua nga Shqipëria në ‘87, për tu nisur drejt një udhëtimi të gjatë nga Jugosllavia...

Bushati në Amerikë, takon Ndihmës Sekretarin e Shtetit

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, zhvilloi në Departamentin Amerikan të Shtetit, një takim me Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Evropën...

Ka edhe mrekulli/ Ëndrra amerikane e djalit nga Thethi

Nga Dritare.net Praq Rado e ka ëndërruar Amerikën që kur ishte fëmijë. Dinte vetëm që ishte shumë larg, asgjë më tepër. Por, varfëria...

Ndodhi në Amerikë/ Kushërinjtë pushojnë shqiptaren nga puna, pse foli shqip

Nga Luna Ruvina Kisha dëgjuar deri tani vetëm nga shqiptarë që kanë emigruar në Greqi, apo Itali që, për shumë arsye, zgjedhin të mos flasin...

Kozeta Turishta, një rrëfim ndryshe për jetën në Amerikë

Kozeta Turishta, një nga gazetaret më të dashura të ekranit shqiptar, prej disa vitesh është zhvendosur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku punon...