Studiuesi zhbën historinë: Piktura 450 milionëshe, nuk është punuar e gjitha nga Leonardo Da Vinçi

Piktura më e shtrenjtë në botë me vlerën 450 milionë dollarë, “Salvador Mundi” e Leonardo Da Viçit, nuk mund të jetë punuar e gjitha nga  Da Vinçi, por nga asistenti i tij.

Këtë teori e ka hedhur një akademik në Universitetin e Oksfordi.

Historiani i artit dhe studiuesi i Leonardo, Mattheë Landrus, pohon se puna prej 450 milionë dollarësh është pikturuar kryesisht nga Bernardino Luini, një artist tjetër në seminarin italian. Landrus beson se vetëm rreth 20% deri në 30% të pikturës u përfundua nga vetë Leonardo./ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  Foto/ Meghan Markle më e bukur se kurrë në darkën me miqtë

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.