Sipas mjekëve, kjo është mënyra më e mirë për të detoksifikuar zorrën e trashë!

Problemet e zorrës së trashë, kapsllëku, gjithmonë kanë qenë një problem shëndetësor tepër i madh.

Dritare.net, ka hulumtuar dhe zbuluar, disa mënyra që, sipas mjekëve janë të duhurat për të pastruar zorrën e trashë nga bakteret dhe papastërtitë e ndryshme.

Image result for detoksifikimi i zorres se trashe

Si fillim, mjekët sugjerojnë që, për të detoksifikuar zorrën, ju duhet të hiqni dorë nga ushqimet e dëmshme, dhe të hani ato të duhurat. Ushqimet e paketuara, e përpunuara dhe përbërësit artificialë( shurupe me fruktozë të lartë, vajra të hidrogjenuara, erëza të rreme etj), e bëjnë më të vështirë sistemin tretës dhe rrisin inflamacionin më zorrën e trashë.

Related image

Mjekët ju sugjerojnë, që për pastrimin e zorrës, ju duhet të hani më shumë ushqime të fermentuara, që përmbajnë probiotikë si për shembull: kos, lakër turshi, zarzavate e perime të ndryshme. Ju duhet të hani më shumë ushqime me fibra të larta si: sallatë jeshile, spinaq, hithra, fruta të freskëta ( sidomos manaferrat, kivit, mollët e dardhat. të cilat përmbajnë fibra pektin).

LEXO DHE :  Dëshmitari tregon sesi ndodhi vrasja e Nardit në Shkodër

Image result for detoksifikimi i zorres se trashe

Dritare.net ju sugjeron gjithashtu që të hani më shumë supë, yndyra të shëndetshme si: vaji i kokosit, ullirit, avokados, të cilat janë të larta në elektrolite dhe fibra dhe treten më lehtë. Këto ushqime që dritare.net ju sugjeron, janë metoda dhe terapia më e mirë sipas mjekëve për të detoksifikuar dhe pastruar zorrën tuaj./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Related image

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.