SHBA, sanksionet më të ashpra ndaj Iranit

SHBA-ja lëshoi sanksionet më të ashpra të vendosura ndonjëherë ndaj Iranit, një veprim, që ka shkaktuar protesta masive në kombin e naftës, informon dritare.net

Administrata e Trump-it rivendosi të gjitha sanksionet të hequra nga marrëveshja e viti 2015, që synonte Iranin dhe shtetet që tregtojnë me të. Sanksionet e reja do të prekin eksportet e naftës, anijet dhe bankat, me pak fjalë do të prekin sektorët kryesorë të ekonomisë. Mijëra iranianë u ngritën në protestë dhe këndonin “Vdekja e Amerikës”, duke hedhur poshtë thirrjet për bisedime. Ndërkohë, presidenti iranian, Hassan Rouhani, u zotua ta shesë naftën e vendit e tij dhe të thyejë sanksionet./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Këto foto duhet t’i shikoni dy herë për të besuar perfeksionin

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.