SHBA masa të rrepta, bllokon asetet ruse

SHBA ka bllokuar të gjitha asetet ruse, si pjesë e fushatës së sanksioneve të Uashingtonit ndaj Moskës. Të paktën kështu është shprehur zëvendëssekretari i Thesarit, Sigal Mandelker.

Ndërkohë, së fundmi, investimet e huaja, në Rusi kanë rënë 5%,  më shumë që nga viti 2013.

Administrata e Trump-it ka sanksionuar 217  rusë dhe subjekte, duke përfshirë edhe kompanitë e naftës ‘Surgutneftegaz’ dhe kompaninë e  energjisë ‘EuroSibEnergo’, që nga janari 2017. Sanksionet përfshijnë krerët e bankave të mëdha shtetërore, firmat e energjisë, dhe disa nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të presidentit Putin, informon dritare.net

LEXO DHE :  Pamje të rënda/ Ja si përplaset 6-vjeçari me makinë, shoferja lirohet nga burgu!

Moska ka thënë vazhdimisht se, futja e sanksioneve nga Uashingtoni nuk është produktive, dhe i ka cilësuar si të padobishme dhe të paligjshme./K.C/Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.