S’dini ku të pushoni gjatë verës, ja 5 vende të bukura dhe të lira!

Është një kohë kur ne të gjithë mendojmë rreth planeve të verës dhe përpiqemi të gjejmë se çfarë i përshtatet jo vetëm qejfit, por edhe buxhetit tonë.

Destinacione ka shumë, por nëse jeni prej atyre që duan diçka të re, duhet të zgjidhni të pushoni në një nga 5 vendet që ka sjell dritare.net.

1. Corsica, Francë

Image result for corsica france

Corsica është ishulli i katërt më i madh në Mesdhe. Është vendlindja e Napoleon Bonapartit dhe ky ishull përmban kulturën e tij, duke tërhequr çdo vit rreth 3 milion turistë.

Image result for corsica france

Shquhet për kafshët e egra, për diversitetin e saj gjeografik dhe sigurisht plazhet verbuese. Ndër më të bukurat janë plazhet jugore, të tilla si Tamaricciu, Rondinara, e cila formon një rreth të tërë rëre dhe Palombaggia, pranë Porto-Vecchio, me gurë rozë të zbehtë, ujëra të bardhë dhe rërë të imët. Për një aromë parajse, ishulli Corsica ju pret.

Image result for corsica france

2. Formentera, Spanjë

Formentera është ishulli më i vogël i Balearisë në Detin Mesdhe. Ajo është e vendosur në jug të Ibiza dhe shquhet për plazhet e virgjëra dhe ujin kristal, si dhe plazhet e shumta nudiste. Rekomandohet për familjet dhe ata që duan të shijojnë çastet e relaksimit absolut pranë natyrës. Një ishull relativisht i qetë, por që në korrik-gusht, shpesh është në rrezik të fundoset nga turma, informon dritare.net

LEXO DHE :  Forconi muskujt dhe fitoni peshë me këto 19 ushqime!

Image result for Formentera, Spanjë

3. Budva, Mali i Zi

Image result for budva mali i zi

Diamanti i përafërt i Adriatikut, ka shumë bukuri natyrore dhe është parajsë tokësore për ata që nuk duan të shpenzojnë shumë. Destinacioni Budva, metropoli i turizmit malazez, me plazhet e saj të mrekullueshme. Qyteti i vjetër është një thesar i trashëgimisë kulturore me rrugë të ngushta, sheshe, ndërtesa historike dhe monumente fetare, ndërsa plazhi ideal është plazhi i Ulqinit, që kombinon peizazhin urban dhe natyror.

Image result for ulqin mali i zi

4. Siçili, Itali

Image result for sicily

Sicilia e mafies, vullkanet dhe temperamenti mesdhetar është një përzierje shpërthyese, si lava e nxehtë dhe e zjarrtë e Etnës. Ai është ishulli më i madh në Mesdhe dhe ju e kuptoni se është vendi ideal për pushime, me kryeqytetin e Palermos dhe plazhet e mrekullueshme, informon dritare.net

Një sugjerim i mirë për t’u larë është zona Zigaro, e cila është rreth 1 orë nga Palermo me plazhet kristale. Mund të vizitoni dhe limanet e vogla të Kastelemarës, një parajsë, pasi zona është e njohur për pasurinë e saj nënujore.

Image result for sicily

5. Split, Kroaci

Image result for Σπλιτ, Κροατία

Split është një vend i njohur qendror në bregdetin kroat. Qyteti i vjetër është edhe më i vjetër se Dubrovniku dhe është mbresëlënës, me avantazhin se çmimet aty janë shumë të ulëta. Përveç kësaj, ka dhe më pak turistike për ata që kërkojnë pushime të qeta dhe të lira./D.M-Dritare.net

Image result for split kroatia

Image result for split kroatia

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.