Sa vezë duhet të hani në javë? Ja ç’thonë studiuesit!

Asnjë dolli nuk është e plotë, pa një vezë në tavolinë. Deri tani, shkencëtarët kanë zbuluar se, sa vezë duhet të hani në javë. Ja pra dritare.net sjell për ju, këtë studim të ri të shkencëtarëve!

Studiuesit thonë se, nuk përbën asnjë problem, nëse hani deri në 10 vezë në javë.

Nëse hani deri më 10-12 vezë në javë, rreziku për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës nuk është i ulët

Për ata që janë në dietë, dritare.net këshillon që, mos të konsumojnë shumë vezë, pasi ato janë të pasura në kolesterol. Gjithashtu edhe për njerëzit që vuajnë nga diabeti, nuk rekomandohet të konsumojnë shumë vezë, pasi iu rritet niveli i kolesterolit.

LEXO DHE :  Kërcënohet deputeti i opozitës që pranoi mandatin: Tentuan të më godisnin

Studiuesit thonë se, e verdha e vezës është  e lartë në yndyrë dhe për pasojë, nuk duhet të konsumohen në masë nga diabetikët ose personat që mbajnë dietë.

Ja pra, njerëzit mund të hanë vezë çdo mëngjes dhe nuk kanë pse shqetësohen për shëndetin./ Përshtati: Kadrije Çako/Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.