Receta darkës/ Supë me tul pule dhe makarona

Doni të gatuani një drekë apo darkë të shijshme për familjen tuaj?

Atëherë jeni në vendin e duhur, pasi dritare.net ka për ju një recetë super të shijshme. Supa me tul pule dhe makarona është më e shijshmja dhe e shëndetshmja që mund të gjeni, por para së gjithash shumë e thjeshtë për t’u gatuar.

Për më shumë shihni recetën që dritare.net sjell për ju dhe shijojeni.

Përbërësit:

-300-400 g gjoks pule,

-500 g makarona,

– një kokërr qepë e prerë dhe e qëruar,

– tre karota, të prera ,

-2 gjethe selino,

-1/2 lugë trumzë e thatë,

-1/2 lugë rozmarinë,

-2 thelpi hudhër,

– 1/2 lugë rigon,

– kripë dhe piper i zi.

 Përgatitja:

Në një tenxhere të madhe, vendosni gjoksin e pulës, karotat, trumzën, hudhrat, rigonin, selinon dhe kripën e piperin e zi.

Hidhini ujë dhe vendosini të zihen, me zjarr të ngadaltë për 60 minuta. Largojeni pulën nga zjarri i ngadaltë dhe shtoni makaronat e vendoseni përsëri në zjarr.

Lëreni të zihet për 20-30 minuta. Pasi është zier supa e ndani në racione të ndryshme dhe i hidhni pak majdanoz. Ju bëftë mirë!/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

LEXO DHE :  Arta Marku: Vlora, një qytet me kriminalitet të lartë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.