Përfitimet që keni nga konsumimi i kumbullave

Konsumimi i kumbullave mund të sjellë mjaft pasoja pozitive në organizmin tonë. Përveçse mund të përdoren për përdorimin  e mermelatave, padyshim që mund të konsumohen edhe të freskëta.

Sipas studimëve kumbullat, jo vetëm që forcojnë kockat, parandalojnë dhe zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit në zorrën e trashe, konsumimi i 12 kumbullave zvogëlon edhe nivelet e LDL kolesterolit.  Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori, duke e bërë një nga frutat më të mirë për dietë.

LEXO DHE :  New York Times: Përvoja sfiduese shqiptare e fshehur në Bronks

Gjithashtu përmban vitaminë C (5 deri 8 mg për 100 g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakrit, vitaminë B2, B3 vitaminë, magnez, hekur, kalcium, madje dhe 240 mg për 100g kalium./jd/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.