Për një jetë të gjatë, ndiqni këto 8 rregulla ushqimi!

Ushqimi është një nga elementët bazë që ndikon në jetëgjatësinë e njeriut, nga një ushqim jo i shëndetshëm vijnë mijëra sëmundje që na bëjnë të sëmuremi dhe të mos e kemi jetën e gjatë. Për të pasur një jetë të gjatë, dritare.net ka sjellë 8 rregulla të zbuluara nga 150 studime dietologjike, në mbarë botën.

Tashmë u zbulua e ashtuquajtura “Zona Blu”, aty ku sëmundjet prekin pakë njerëz dhe jetëgjatësia shkon në 95 vjeç.

Ja cilat janë kriteret e një jetë të shëndetshme sipas akariotëve, sardëve dhe japonezëve të okinaw-s!

1. Ushqehuni me një varietet tepër të larmishëm perimesh dhe sidomos ato jeshile si: spinaq, kale, turnip, pazi, lakra të egra etj.

 

2. Mos gatuani me yndyrë shtazore si gjalpi apo produkte industriale si margarina por vetëm me vajra bimore që në Mesdhe është ai i ullirit ose në vende të tjera ai i kokosit, susamit, vaji i farave të rrushit etj.

Image result for vaj ulliri dhe kokosi

 

3. Njerëzit e zonave më jetëgjata konsumojnë mish vetëm në raste festash.

LEXO DHE :  Foto/ Protesta e opozitës në objektivin e Felix Bilanit!

Image result for MEAT

 

4. Peshkun e kanë të pakët, sepse bazohen vetëm tek peshku i egër dhe janë të kujdesshëm në ruajtjen e specieve. Peshkun e ngrirë nuk e njohin fare.

Image result for wild fish prepared

 

5. Bulmeti përdoret me kursim, sepse bazohen mbi produktet e dhive dhe deleve dhe është i papërpunuar, i pastër nga hormonet dhe antibiotikët sikurse dhe vezët.

Image result for goat cheese

 

6.  Konsumojnë çdo ditë një racion legume, fasule, thjerrëza ose fasule soje në Japoni.

Image result for fasule dhe thjerreza

 

7. Sheqerin e marrin nga frutat dhe jo nga produktet e gatshme.

Image result for fruits

 

8.  Konsumojnë çdo ditë 2 duar plot me fruta të thata, bajame, pistakio, fara kungulli për proteinë dhe omega 3.

Image result for nuts

Këto 8 rregulla ngrënieje, për një jetë të shëndetshme, jo të gjitha mund t’i ndiqni duke gatuar në shtëpi. Vendi ideal për të shijuar gatime të shëndetshme dhe që rrisin jetëgjatësinë, është Veggies Tirana. I vetmi restorant në Tiranë, ku mund të gjesh larmi nga më të ndryshme gatimi dhe bio./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.