OBSH jep alarmin për duhanpirësit, apel qeverive botërore të marrin masa

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se 7 milionë persona vdesin çdo vit nga duhanpirja në botë, ndërsa edhe ata që janë në ambientet ku pihet duhani janë të rrezikuar.

OBSH u bën apel qeverive në mbarë botën që të bëjnë më shumë për të mbrojtur qytetarët nga rreziqet e duhanpirësve.

LEXO DHE :  Rama: Ta qaj hallin pas mesazhit që more, Berisha; Ja i vetmi mesazh!

3 milionë persona vdesin para kohe çdo vit për shkak të përdorimit të duhanit, që shkakton sëmundje kardiovaskulare, paralajmëron Douglas Bettcher, drejtor i Departamentit të OBSH për Parandalimin e Sëmundjeve Jo-ngjitëse. Ndërsa rreth 890.000 vdekje i atribuohen duhanpirjes pasive./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.