OBSH jep alarmin, fruthi po thyen rekord në Evropë

 

Rastet e fruthit në Evropë kanë shënuar një rekord të lartë. Organizata Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ka ngritur këtë problem serioz.

Më shumë se 41,000 njerëz janë infektuar në gjashtë muajt e parë të 2018, duke çuar në 37 numrin e viktimave.

Vitin e kaluar kishte 23.927 raste dhe nje vit me pare 5.273. Ekspertët fajësojnë per këtë rritje të infeksioneve, rënien e numrit te njerëzve që vaksinohen.

LEXO DHE :  Pret mandatin e deputetit, Kujtim Gjuzi: Ja pse gruaja më kërkoi divorcin!

Në Angli, ka patur 807 raste deri më tani këtë vit. OBSH po u bën thirrje vendeve evropiane të ndërmarrin veprime.

Fruthi përhapet edhe nga teshtimat. Infeksioni zgjat shtatë deri në 10 ditë. Por, ndërsa shumica e njerëzve shërohen tërësisht,

OBSH rekomandon të gjithë fëmijët të marrin vaksinen kundër fruthit. V.D/Dritare.net/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.