Nuk do t’i besoni! Ja disa fakte rreth botës, që do t’ju hapin sytë!

Ndërsa ne po përpiqemi të kuptojmë gjërat që po ndodhin rreth nesh, shkencëtarët zhvilluan një studim për të gjetur se sa duhet të shpenzoni ne një martesë për t’u siguruar që martesa do të jetë e lumtur. Ky informacion i fshehtë dhe një seri faktesh të tjera mahnitëse mund të gjenden në artikullin tonë.

Dritare.net ju ofron një sërë faktesh interesante që mund ta bëjnë botën edhe më interesante. Dhe në fund të artikullit, ka një bonus që do t’ju ndihmojë të shumëzoni numrat shumë lehtë!

 • 19 milionë njerëz në botë e festojnë datëlindjen në të njëjtën ditë

 • Eskimezët përdori frigoriferin, për të parandaluar që ushqimet e tyre të ngrijnë nga i ftohti jashtë, informon dritare.net

 • Më përpara, për të fshirë lapsin, njerëzit përdornin bukën.

 • Irlanda, nuk mundi të bëhet pjesë e Britanisë së Madhe, për shkak të politikës.

 • Njerëzit dhe minjtë janë të vetmet qenie/gjitarë që qeshin.

 • Grekët e lashtë, shtonin verë tek uji për të vërtetuar studimet e tyre

 • Ja si do të dukej marsi, nëse do të mbulohej nga uji!

 • Në Kanada, ZIP kodi i babagjyshit është XOXOXO.

 • Çerofobia, është fobia ndaj lumturisë, informon dritare.net
LEXO DHE :  Plagosen 3 persona nga aksidenti në Bulqizë, njëri niset drejt Tiranës

 • Sushi u zbulua në shekullin e VIII.

 • Zhurma që dëgjoni nga guaska e detit, është jehona e gjakut tuaj, që ju rrjedh në venat e veshit.

 • Njerëzit që shpenzojnë më pak se 1000$, janë më pak të prirur të divorcohen.

 • Në historinë e vërtetë, Hirushja nuk kishte një këpucë prej qelqi, por një magjike.

 • Nëse doni të shumëzoni, numrat, 6, 7, 8, 9 përdorni duart tuaja, informon dritare.net

Nëse është e vështirë për të mësuar përmendësh tabelën e shumëzimit, ekziston një shkurtore, që mund të përdorni, e cila funksionon me numrat 6, 7, 8 dhe 9.

 • Së pari, i jepni vlerat gishtave tuaj

 • Vendosni gishtat te numrat dhe vlerat, që doni të shumëzoni

 • Tani numëroni gishtat prekës, dhe ata anash tyre. Në shembullin tonë, gishtat e prekur janë 7 dhe 8, kështu që janë 5 gishta poshtë tyre. Kjo do të jetë dhjetëra (50 në shembullin tonë), informon dritare.net

 • Shumëzo numrat e mbetur. Në rastin tonë, 3 gishta në njërën anë dhe 2 në tjetrën (3 × 2 = 6.)

Ne jemi të sigurt që ju dini disa fakte interesante rreth botës që na rrethon! Ndani njohuritë tuaja me ne te komentet më poshtë!/përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.