Nishani: Ju tregoj çfarë ndodhi me Xhafajn kur ma propozoi Rama!

Në kulmin e debateve për mosdekretimin e Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm nga ana e Presidentit të Republikës është risjellë në kujtesë momenti kur ish-Presidenti Bujar Nishani kërkoi verifikimin e Fatmir Xhafajt i propozuar atë kohë nga kryeministri për postin e ministrit.

Për të folur për këtë precedent dhe për të shpjeguar çfarë kompetencash ka Presidenti i Republikës, ish-Kreu i Shtetit Bujar Nishani ka folur sot në një lidhje direkte me emisionin “Dritare me Rudinën” në Neëws24.

Nishani tha se ka kërkuar informacion për Xhafajn ashtu si për çdo kandidaturë tjetër për ministër. Ai kujtoi se ka një vendim të Gjykatës Kushtetuese që nuk e konsideron formal angazhimin e Presidentit në emërimin e ministrit.

Zotin Meta e lejon Kushtetuta të mos e dekretojë?
Bujar Nishani: E drejta kushtetuese për përzgjedhjen e kandidaturës është e kryeministrit. Presidenti ia ka dhënë të drejtën e zgjedhjes së kandidatëve kryeministrit që ditën që e ka dekretuar si kryeministër. Jo vetëm që Kushtetua e parashikon por kemi një vendim të Gjykatës Kushtetuese e cila nuk e konsideron formal angazhimin e presidentit në emërimin e ministrit. Me dekretimin e zotit Xhafaj kam kryer të njëjtën procedurë për çdo ministër. Kriteri bazë i emërimit të një ministri është që plotëson kushtet për të qenë deputet. Në momentin që i plotëson kushtet për të qenë deputet atëherë presidenti ka të drejtë të kërkojë informacione rreth këtij personi në mënyrë që nesër pasnesër të mos e vendosim shtetin shqiptar në pozitë të vështirë për shkak të së shkuarës së personit që do të bëhet ministër.

LEXO DHE :  La Liga/ Barcelona triumfon ndaj Sociedadit

Unë kam marrë gjithë kohën e duhur për të verifikuar zotin Xhafaj. Më rezultoi që zoti Xhafaj e plotësonte kriterin bazë sepse vinte si deputet dhe i jam drejtuar të gjitha institucioneve, KLSH-së, Prokurorisë, SHISH, institucionit të verifikimit të dosjeve dhe në përfundim të afateve që iu kisha vënë këtyre institucionet erdhën përgjigjet dhe konfirmonin që zoti Xhafaj nuk kishte asnjë problem që mund të vendoste shtetin shqiptar në pozitë të vështirë në vijimësi. Në këto raste Presidenti nuk ka të drejtë të bëjë konsultim publik./ Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.