Ndryshim të kufijve mes Shqipërisë dhe Greqisë, zëdhënësi i Komisionerit Hahn sqaron deklaratën

“Komisioneri Hahn në asnjë rast nuk përmendi ‘ndryshimit të kufijve’”, u përgjigj zëdhënësi Hahn i pyetur nga gazeta greke ‘Kathimerini’.

Më tej zëdhënësi i Komisionerit për Zgjerim tregon për median greke se “Komisioneri Hahn në asnjë rast nuk i referohet ‘ndryshimeve kufitare’. Duke theksuar nevojën për të zgjidhur çështjet e hapura bilaterale para çdo zgjerimin të ardhshëm ai u referohet bisedimeve greko-shqiptare për zonën ekonomike ekskluzive, e cila mund të realizohet vetëm mbi bazën e një marrëveshje reciprokisht të pranueshme nga të dy vendet”.

LEXO DHE :  Fier/Mjeti bujqësor del nga rruga, humb jetën 31-vjeçari

‘Kathimerni’ shton se më herët Komisioneri ndezi polemika në media pasi sugjeroi se negociatat ndërmjet dy vendeve mund të çonin në një ‘ristrukturim të kufijve’./D.M-Dritare.net

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.